Niebezpiecznie w Tatrach! TOPR ogłosił zagrożenie LAWINOWE, ale to nie jedyny problem

2019-11-22 21:09 mj-s
Niebezpiecznie w Tatrach! TOPR ogłosił zagrożenie LAWINOWE
Autor: Pixabay

TOPR ogłosił w piątek (22 listopada) pierwszy, najniższy, stopień zagrożenia lawinowego. Jak informują ratownicy zagrożenie występuje na szczytach Tatr. Warto wziąć pod uwagę także inne, niekorzystne warunki jakie występują w tej chwili na górskich szlakach.

- W dniu dzisiejszym warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Wszystkie szlaki są mokre i śliskie. Od wysokości około 1600 m n.p.m. zalega świeży śnieg i występują oblodzenia. Na niżej położonych szlakach występuje błoto, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej oraz na Ścieżce nad Reglami pomiędzy Dol. Chochołowską a Kościeliską - czytamy w komunikacie wydanym przez Tatrzański Park Narodowy.

Pracownicy TPNu ostrzegają też, że na niektórych szlakach mogą zalegać jeszcze gałęzie i pojedyncze drzewa, powalone przez wiatr. Każdy wybierający się na wycieczkę powinien też wziąć pod uwagę szybko zapadający zmrok.

- Słońce zachodzi już przed godziną 16:00. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem – zalecają pracownicy TPN.

Co oznacza lawinowa „jedynka”?

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, ale możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.