Nowa Huta. Wspólna inicjatywa radnych PO i PiS. Skwery będą mieć nowych patronów

i

Autor: Kancelaria Senatu RP/CC BY-SA 3.0 pl/wikipedia, Andrzej Iwański/CC BY-SA 3.0/wikipedia Nowymi patronami skwerów w Nowej Hucie mają być: Zbigniew Romaszewski oraz Jacek Kuroń.

Nowa Huta. Wspólna inicjatywa radnych PO i PiS. Skwery będą mieć nowych patronów

2021-04-26 13:11

Wspólne inicjatywy radnych z tych ugrupowań nie zdarzają się zbyt często, ale w tym przypadku doszło do porozumienia. Radny Dominik Jaśkowiec z PO oraz radny Adam Kalita z PiS wspólnie złożyli projekt uchwały w sprawie nadania nazw dwóm skwerom w Nowej Hucie. Patronami mają być: Jacek Kuroń oraz Zbigniew Romaszewski. Oba skwery znajdują się niedaleko siebie, a łączy je aleja Przyjaźni.

Wspólna inicjatywa radnych PO i PiS. Kuroń i Romaszewski mają być patronami skwerów

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowiec (PO) oraz wiceprzewodniczący klubu PiS Adam Kalita złożyli wspólny projekt uchwały w sprawie nadania dwóm skwerom w Krakowie nowych nazw. Ich patronami mają być: Jacek Kuroń oraz Zbigniew Romaszewski. Skwery są zlokalizowane w Nowej Hucie, znajdują się blisko siebie, a łączy je aleja Przyjaźni. W Radzie Miasta Krakowa kluby radnych: Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej, w skład którego wchodzą członkowie Platformy Obywatelskiej są najliczniejszymi ugrupowaniami politycznymi. Łącznie zrzeszają 30 z 43 krakowskim radnych, stąd posiadają większość zdolną do przyjęcia projektu uchwały autorstwa Dominika Jaśkowca i Adama Kality. Wybór patronów skwerów nie jest przypadkowy, ponieważ za życia reprezentowali oni środowiska polityczne bliskie poszczególnym autorom projektu uchwały.

PRZECZYTAJ: Kraków. Marcin Wasilewski uhonorowany w szpitalu im. Żeromskiego. Piłkarz znowu został gwiazdą [ZDJĘCIA]

Zarówno Jacek Kuroń, jak  i Zbigniew Romaszewski w okresie PRL byli działaczami opozycji demokratycznej. Kuroń i Romaszewski współtworzyli Komitet Obrony Robotników, a następnie byli członkami NSZZ "Solidarność". Obaj wzięli udział w obradach Okrągłego Stołu. Po 1989 roku Jacek Kuroń był między innymi ministrem pracy w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej, a w latach 1989-2001 sprawował mandat posła. W 1995 roku kandydował na urząd prezydenta RP i zdobył 9,22 proc. głosów, co dało mu trzecie miejsce, za Aleksandrem Kwaśniewskim i Lechem Wałęsą. Zbigniew Romaszewski w 1989 roku zdobył mandat senatora, który sprawował nieprzerwanie do 2011 roku. W latach 2007-11 był wicemarszałkiem senatu, a w 1992 roku prezesem Komitetu ds. Radia i Telewizji. Obaj politycy zostali odznaczeni Orderem Orła Białego.

ZOBACZ: Kęty. Ks. Paweł Mielecki został pochowany. Był kapelanem małopolskiej policji [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy podoba Ci się wspólna inicjatywa krakowskich radnych?
Pobił zakonnika, bo ten zwrócił mu uwagę na brak maseczki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki