Ofiara księdza pedofila pozwała diecezję bielsko-żywiecką. Żąda gigantycznego zadośćuczynienia

2021-06-08 11:33
Ofiara księdza pedofila pozwała diecezję bielsko-żywiecką. Żąda gigantycznego zadośćuczynienia
Autor: D T G/CC BY-SA 3.0/wikipedia Janusz Szymik, który w dzieciństwie był molestowany seksualnie przez księdza, żąda od diecezji bielsko-żywieckiej zadośćuczynienia wynoszącego trzy miliony złotych.

Janusz Szymik, który był molestowany seksualnie przez ks. Jana W. złożył pozew do sądu i żąda od diecezji bielsko-żywieckiej wielomilionowego odszkodowania - informuje portal onet.pl. Do wykorzystywania małoletniego dochodziło w latach 1984-89. Ówczesny proboszcz parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim kilkaset razy zmusił ministranta do kontaktów seksualnych. Za niepodjęcie odpowiednich kroków w tej sprawie ukarany przez Watykan został bp Tadeusz Rakoczy.

Ofiara księdza pedofila pozwała diecezję bielsko-żywiecką

Portal onet.pl poinformował, że Janusz Szymik, który w drugiej połowie lat 80. był wykorzystywany seksualnie przez ks. Jana W. złożył pozew z żądaniem wypłaty przez diecezję bielsko-żywiecką kwoty trzech milionów złotych w ramach zadośćuczynienia. Do molestowania seksualnego dochodziło w parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim, w której ks. Jan W. był proboszczem, a Janusz Szymik służył jako ministrant. Zgodnie z relacją pokrzywdzonego, duchowny kilkaset razy wykorzystał go seksualnie. Kuria diecezjalna w Bielsku-Białej nie odniosła się dotąd do pozwu Janusza Szymika. Wcześniej poszkodowany oraz jego pełnomocnik zapowiadali, że pozew zostanie złożony po zakończeniu watykańskiego postępowania w sprawie zaniedbań dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w diecezji bielsko-żywieckiej, których miał się dopuścić były ordynariusz tej diecezji bp Tadeusz Rakoczy. Decyzja w tej sprawie została ogłoszona pod koniec maja tego roku.

PRZECZYTAJ: Dorożka pędziła bez woźnicy. O krok od tragedii w samym centrum Krakowa!

Watykan uznał, że bp Tadeusz Rakoczy zaniedbał swoje obowiązki w sprawie nadużyć seksualnych wobec małoletnich i wymierzył mu karę. Duchowny otrzymał:

  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;
  • nakaz wpłacenia z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć

Biskup Tadeusz Rakoczy stał na czele diecezji bielsko-żywieckiej w latach 1992-2013. Od 2014 ordynariuszem bielsko-żywieckim jest bp Roman Pindel.

ZOBACZ: Węgrzce Wielkie: Wakacyjny horror dla kierowców na autostradzie A4. Drogowcy rozpoczęli remont

Podejrzany o próbę gwałtu i usiłowanie uprowadzenia 11-letniej dziewczynki już w rękach policji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE