Ogromne inwestycje kolejowe w Małopolsce. Znamy szczegóły programu kolejowego CPK

i

Autor: materiały partnera

Ogromne inwestycje kolejowe w Małopolsce. Znamy szczegóły programu kolejowego CPK

2020-06-16 11:37

Centralny Port Komunikacyjny wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z budową ogromnego lotniska w centralnej Polsce. Tymczasem w ramach tej gigantycznej inwestycji powstanie m.in. sieć nowoczesnych dróg szybkiego ruchu oraz setki kilometrów nowych linii kolejowych. Program Kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ominie Małopolski i Krakowa, skąd w niecałe dwie godziny będzie można dotrzeć do Warszawy.

Budowa CPK. Gdzie powstaną nowe linie kolejowe?

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 kilometrów zupełnie nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Plan zakłada 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK w mniej niż 2,5 godziny.

Zobacz na poniższej mapie, jak zmieni się polska kolej w ramach CPK:

Dla ponad 560 km z nich prace przygotowawcze już trwają albo ruszą w tym roku. Mowa o liniach:

- Warszawa - CPK - Łódź - Sieradz - Wrocław- Wałbrzych - granica (Polska/Czechy)
- Ostrołęka - Łomża - Trawniki - Krasnystaw - Zamość
- Łętownia - Rzeszów
- Chybie - Jastrzębie Zdrój - Godów - granica (Polska/Czechy)

Najbardziej widowiskowa część inwestycji, czyli prace budowlane, powinny rozpocząć już za trzy lata. Wszystkie inwestycje kolejowe związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym mają być gotowe do końca 2034 roku.

Z Warszawy do Krakowa w niecałe 2 godziny, do Zakopanego w trzy i pół

Inwestycje związane z CPK nie ominą również województwa małopolskiego. W 2021 roku rozpoczną się przygotowania do realizacji nowych linii kolejowych stanowiących przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej na południe do Krakowa i Katowic.

Planowane linie kolejowe nr 111 i 113 stanowią fragmenty ciągu nr 7 łączącego Warszawę i CPK ze Świętokrzyskiem, Małopolską i Śląskiem. W 2031 roku z Krakowa do Warszawy dojedziemy w 1 godz. 50 min. Ponadto czas przejazdu z Krakowa do Katowic skróci się do 35 min, a z Zakopanego dojedziemy do stolicy w 3 godz. 30 min.

Łącznie w województwie małopolskim w ramach programu kolejowego CPK powstanie 179 km nowych linii kolejowych, a kolejne 254 km zostaną zmodernizowane.

Centralny Port Komunikacyjny szansą dla Polski

Budowa i eksploatacja CPK będzie oznaczać potężny impuls dla gospodarki, rynku pracy i wzrostu gospodarczego. Z projektem wiąże się stabilny harmonogram planowania, projektowania i budowy rozsianych po całej Polsce inwestycji infrastrukturalnych, które będą napędem dla setek firm i branż, dając dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Jak zaznacza prezydent Andrzej Duda, CPK to wielka szansa dla Polski.

Polska potrzebuje wielkich programów rozwojowych
Prezydent Andrzej Duda

- CPK to prawie 1800 km nowych linii kolejowych i ponad 400 km nowych dróg. Dzięki CPK Polska stanie się miejscem do tworzenia biznesu. Takie inwestycje jak CPK są kołem napędowym gospodarki i nie raz wyprowadzały świat z kryzysów. Szacujemy, że realizacja CPK stworzy łącznie 150 tys. miejsc pracy - powiedział prezydent Duda.

Wtóruje mu premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki

- CPK to wielka szansa dla polskiego lotnictwa i kolei, ale też dla każdego Polaka. CPK wraz z kolejowymi szprychami to szansa na przyciągnięcie inwestycji krajowych i zagranicznych – podkreślił szef KPRM.

Koncepcja przygotowania i budowy Portu Lotniczego Solidarność przewiduje, że dzięki CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym ok. 40 tys. związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem węzła przesiadkowego a kolejne 110 tys. w ramach sektorów gospodarki powiązanych z portem, np. w branży logistycznej, turystycznej, hotelowej, deweloperskiej, handlu i usługach.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki