Ołtarz Wita Stwosza już po renowacji. Figura świętego Jakuba skrywała tajemnicę

i

Autor: Henryart/CC BY-SA 2.0/wikipedia Na figurze św. Jakuba eksperci znaleźli datę 1486.

Ołtarz Wita Stwosza już po renowacji. Figura świętego Jakuba skrywała tajemnicę

2021-02-05 20:36

Zakończyła się trwająca sześć lat renowacja ołtarza Wita Stwosza. Zabytek zdobiący bazylikę Mariacką w Krakowie można już podziwiać w pełnej krasie. Podczas prac eksperci odkryli na figurze świętego Jakuba datę: 1486, prawdopodobnie oznaczającą rok ukończenia prac nad tą rzeźbą. Sam ołtarz, którego główną sceną jest Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny został poświęcony trzy lata później.

Ołtarz Wita Stwosza przeszedł renowację

Zakończyła się sześcioletnia renowacja ołtarza Wita Stwosza. Arcydzieło zdobiące bazylikę mariacką w Krakowie zostało dzisiaj (5 lutego) zaprezentowane. Z kolei 15 sierpnia planowana jest uroczystość dziękczynienia za ukończenie prac. Główną sceną ołtarza, znajdującą się w środkowej szafie, jest Zaśnięcie Marii Panny. Śpiąca Maryja otoczona jest przez apostołów. Postać Matki Boskiej i podtrzymującego ją świętego Jakuba jest wycięta z jednego pnia lipowego, podobnie jak postacie Chrystusa, jego matki i dwóch aniołów w scenie Wniebowzięcia. Jak informują Wiadomości TVP, to właśnie na figurze św. Jakuba eksperci odkryli datę: 1486, która prawdopodobnie oznacza rok ukończenia prac nad tym elementem ołtarza. Trzy lata później arcydzieło Wita Stwosza doczekało się poświęcenia i od tamtej pory stanowi jeden z najwspanialszych zabytków Krakowa. Koszt prac renowacyjnych wyniósł około 14 milionów złotych.

PRZECZYTAJ: Przez jedną maseczkę WPADŁO trzech przestępców. NIEZWYKŁA kumulacja w Skawinie

- To była potrzebna konserwacja. Zabezpiecza nasz ołtarz mariacki, dumę tego kościoła dłuta Wita Stwosza na długie następne lata - powiedział Wiadomościom TVP ks. Dariusz Raś, archiprezbiter bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki