Park Jalu Kurka w Krakowie w końcu otwarty dla mieszkańców? Zakonnicy otrzymali decyzję Watykanu

i

Autor: Zygmunt Put /CC BY-SA 4.0/wikipedia Park Jalu Kurka w Krakowie.

Miasto chce odkupić park od salwatorianów

Park Jalu Kurka w Krakowie w końcu otwarty dla mieszkańców? Zakonnicy otrzymali decyzję Watykanu

2022-08-23 12:31

Rosną szanse na wykup przez miasto parku Jalu Kurka od zakonu salwatorianów. Jak podaje portal Love Kraków.pl, duchowni poinformowali, że Watykan wydał zgodę na sprzedaż atrakcyjnych terenów rekreacyjnych. Park Jalu Kurka należy do salwatorianów na mocy decyzji komisji majątkowej. Obecnie mieszkańcy Krakowa nie mogą z niego swobodnie korzystać.

Zakonnicy sprzedadzą miastu park Jalu Kurka? Jest zgoda Watykanu

Zakon salwatorianów otrzymał zgodę Watykanu na sprzedaż miejskiemu samorządowi w Krakowie parku Jalu Kurka - podaje portal Love Kraków.pl. Tereny te od kilkunastu lat są niedostępne dla mieszkańców, ponieważ duchowni zamknęli je ze względu na "brak funduszy na naprawę oświetlenia i infrastruktury parku". Koszt zakupu parku przez miasto ma wynieść ponad 10 milionów złotych. Dokładna data transakcji nie jest jeszcze znana, natomiast istnieje szansa, że formalności zostaną zrealizowane do końca tego roku.

- Rozmowy w tej sprawie są prowadzone od dawna. Posiadamy zgodę Stolicy Apostolskiej, która jest konieczna dla takiej alienacji majątku kościelnego – przekazał portalowi Love Kraków.pl ks. Leszek Kopiec, ekonom prowincjalny zakonu salwatorianów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Zmiany w archidiecezji krakowskiej. Ks. Stryczek idzie na urlop. Nowy proboszcz katedry na Wawelu

Staranował dostawczakiem rondo w Zduńskiej Woli. Był tak pijany, że się zataczał

Jak park Jalu Kurka został własnością zakonników?

Park Jalu Kurka początkowo stanowił ogród Pałacu Montelupich, a następnie stał się własnością rodziny Tarnowskich. Stanisław Tarnowski po przebudowaniu pałacu przekazał miastu ogród pałacowy do użytku publicznego przez wszystkich mieszkańców W dwudziestoleciu międzywojennym rodzina Tarnowskich została wywłaszczona z tych terenów, które przekazano zakonowi salwatorianów. W okresie PRL państwo odebrało park duchownym i ponownie udostępniło go do powszechnego użytku. Nieruchomość ponownie trafiła do salwatorianów na mocy decyzji komisji majątkowej, która powstała po 1989 roku

Park nosi imię Jalu Kurka (Franciszka Kurka), urodzonemu w Krakowie poecie i prozaikowi, przedstawicielowi Awangardy Krakowskiej.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki