Pogoda da nam popalić! Połowa Małopolski jest zagrożona

2021-10-20 12:54
Pogoda da nam popalić! Połowa Małopolski jest zagrożona
Autor: Arcaoin/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Dzisiaj (20 października) mieszkańcy Małopolski mogą cieszyć się wysokimi, jak na obecną porę roku temperaturami oraz dużym nasłonecznieniem. Niestety pogoda pokazuje również groźniejsze oblicze. Jesienne spacery są mniej przyjemne przez dokuczliwy wiatr. Z powodu zagrożenia wynikającego z silnych podmuchów, IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. Żółtym alertem jest objęta połowa Małopolski.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Połowa Małopolski jest zagrożona

W Małopolsce za oknami panuje złota, polska jesień. Termometry wskazują około 20 stopni Celsjusza, co w październiku jest zjawiskiem rzadko spotykanym. Nie możemy również narzekać na zachmurzenie, ponieważ na niebie dominuje słońce. Sielankę zaburza jedynie silny wiatr, szczególnie dokuczliwy na południu województwa. Gwałtowne podmuchy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życie, dlatego IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia związane z silnym wiatrem. Żółtym alertem jest objęta połowa Małopolski. Ostrzeżenia obowiązują w Nowym Sączu oraz w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, limanowskim, tatrzańskim, nowotarskim, suskim, myślenickim i wadowickim, a prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk oszacowano na 70 proc. Wszystkie alerty wprowadzone dzisiaj w Małopolsce obowiązują do godz. 20.00. Wiatr w porywach może osiągnąć prędkość nawet 90 km/h, a jego średnia prędkość wyniesie około 70 km/h. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Mieszkańcy powiatów objętych ostrzeżeniami IMGW powinni na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe, a także przygotować się na wystąpienie zagrożeń. W przypadku silnego wiatru, chodzi przede wszystkim o unikanie miejsc, w których może dochodzić do powaleń drzew.

PRZECZYTAJ: Kraków. Tego jeszcze nie było! Kobieta wyszła na spacer z... gołębiami. Tam je schowała

ZOBACZ: Była prezes Wisły Kraków Marzena S.-C. nie wróci za kratki. Ważna decyzja sądu

Sonda
Czy sprawdzasz na bieżąco ostrzeżenia IMGW?
Łoś wybiegł przed samochód zasłużonej pani sołtys... Grób kobiety w trzecią rocznicę tragicznego wypadku pod Boćkami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE