Powódź w Krakowie 24.05.2019: Fala kulminacyjna na Wiśle: zalane bulwary, "okropny widok" [ZDJĘCIA]

2019-05-24 13:33

Kraków wciąż zmaga się z powodzią. Największa fala powodziowa przeszła 24.05.2019 nad ranem, ale w mieście nie brakuje miejsc, gdzie mieszkańcy zmagają się z podtopieniami. Zobacz przerażające zdjęcia z fali kulminacyjnej na Wiśle. Mieszkańcy i turyści określi ten widok jako "okropny i straszny". 

Kierowcy z kolei muszą się przygotować na utrudnienia w ruchu. Tak jest m.in. w rejonie ulic Półłanki i Agatowej, gdzie lokalne zbiorniki podtopiły przejazd pod wiaduktem i zalały okoliczne piwnice. Strażacy minionej doby w samym Krakowie interweniowali ok 350 razy. W mieście nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Powódź w Małopolsce 24.05.2019: Sytuacja się stabilizuje

Sytuacja powodziowa i pogodowa w Małopolsce się stabilizuje - zapewnia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wciąż przekroczone są stany alarmowe na rzekach w 12 miejscach w regionie. Według informacji z krakowskiego magistratu fala kulminacyjna na Wiśle przeszła wcześniej niż przewidywano. 

>>> POWÓDŹ W MAŁOPOLSCE - ŚLEDŹ RELACJĘ NA ŻYWO <<<

Podobnie jak w czwartek w urzędzie wojewódzkim odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Powódź w Krakowie 24.05.2019: Trudna sytuacja w Bieżanowie

Poziom wody obniżył się o kilka centymetrów ale dalej przekracza próg alarmowy. Fala przeszła szybciej i nie była tak duża jak się spodziewano. Dużo lepiej jest też na Serafie w Bieżanowie, gdzie poziom wody spadł już o 70 centymetrów. W Krakowie minionej doby strażacy interweniowali 318 razy, woda podtopiła 245 budynków. Największe interwencje oprócz Bieżanowa były w Lesisku i Igołomi koło Krakowa.

Więcej >>> Powódź w krakowskim Bieżanowie: zalane posesje, nieprzejezdne drogi. Walka z żywiołem trwa

Powódź w Krakowie 24.05.2019: Utrudnienia na drogach

W miejsce intensywnego deszczu - intensywna praca. W Krakowie i okolicach trwa walka ze skutkami ulew. W akcję przeciwpowodziową zaangażowało się od wczoraj około 250 osób, oprócz strażaków to między innymi wojsko, harcerze i sami mieszkańcy. Do zagrożonych zalaniem posesji wciąż dowożone są worki z piaskiem. W trudnej sytuacji są też kierowcy.

Służby usuwają wodę z zalanego przejścia podziemnego przy Rondzie Czyżyńskim. 

Powódź w Małopolsce 24.05.2019: Sztab kryzysowy

Najgorsze Małopolska ma już za sobą. To najważniejsza informacja jaka pojawiła się podczas drugiego spotkania powodziowego Sztabu Kryzysowego w Krakowie. Poziom wody w rzekach zaczął się obniżać. Na Wiśle to obecnie niecałe 6 metrów ale urzędnicy zapewniają że, wbrew zapowiedziom, więcej nie będzie. Małgorzata Maczuga z Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie mówi, że deszczu będzie już niewiele.

To oznacza, że można zacząć usuwać zniszczenia i szkody. Dziś to najważniejsze zadanie wszystkich służb miejskich - mówi dyrektor krakowskiego Wydziału Bezpieczeństwa, Bogdan Klimek.

Sytuacja w województwie niestety jest gorsza. Wiele dróg jest wciąż nieprzejezdnych, wiele domów podtopionych. Liczba interwencji małopolskich strażaków w ciągu ostatniej doby wzrosła do około tysiąca czterystu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE