Prawdziwy krakus je andruty i wychodzi na pole. Najdziwniejsze zwroty z gwary krakowskiej

i

Autor: Dariusz Biegacz/CC BY-SA 4.0/wikipedia Krakowiacy

Ciekawostki językowe

Prawdziwy krakus je andruty i wychodzi na pole. Najdziwniejsze zwroty z gwary krakowskiej

2023-08-05 4:53

Wiele regionów Polski dorobiło się własnej gwary, czyli specyficznej odmiany języka polskiego - często nierozumianej w innych zakątkach naszego kraju. Jedną z odmian polszczyzny jest gwara krakowska, stosowana nie tylko w Małopolsce, ale też w niektórych częściach Śląska, Podkarpacia czy województwa świętokrzyskiego.

Prawdziwy krakus je andruty i wychodzi na pole. Czym charakteryzuje się gwara krakowska?

Prawdziwy krakus, gdy wychodzi na pole (nie na dwór czy na zewnątrz) ubiera kapuzę (nie kaptur), by kupić andruty (nie wafle). Gwara krakowska jest jedną z odmian polszczyzny, charakterystyczną dla mieszkańców południowej Polski. Stosuje się ją nie tylko w Krakowie i Małopolsce, ale też w niektórych regionach Śląska, Podkarpacia oraz województwa świętokrzyskiego. Gwara krakowska posiada kilka cech charakterystycznych. Jedną z nich jest nosowa wymowa "ą" i "ę", przez co w ustach krakusa "ręka" brzmi jak "renka". Częste jest również używanie partykuły "że" w trybie rozkazującym, stąd "chodźże", "zróbże", "weźże", itp. Inną cechą charakterystyczną jest prelabializacja nagłosowego "o", dlatego w gwarze krakowskiej "osiem" brzmi często jak "łosiem". 

Gwara krakowska to też słowa i wyrażenia, które nie są używane w innych zakątkach Polski, a czasem mogą być wręcz niezrozumiałe dla osób nie mających styczności z językiem używanym na południu kraju. Poniżej najbardziej charakterystyczne przykłady.

Słownik polsko-krakowski. Wiesz co znaczą te słowa?

Trwają wakacje, a Małopolska jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w naszym kraju. Warto więc poznać najdziwniejsze słowa i zwroty gwary krakowskiej. W tym z pewnością Wam pomoże słownik polsko-krakowski portalu zwiedzaj.krakow.pl. Zapraszamy do galerii, która znajduje się poniżej.

Mówisz "po krakosku"? Musisz mieć minimum 8/10!

Pytanie 1 z 10
Wychodzisz...
Protest przeciwko zanieczyszczeniom rzek pod Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają