PRZERAŻAJĄCE słowa wojewody: "Trzecia fala epidemii jest już w Małopolsce"!

2021-03-02 11:24 PAP ON
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki

Trzecia fala epidemii jest już w Małopolsce, widać to po liczbie hospitalizowanych – poinformował we wtorek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Zwrócił uwagę na potrzebę ochrony seniorów, zwłaszcza w DPS-ach – do których trafią kolejne środki rządowego wsparcia.

"Trzecia fala epidemii jest już w Małopolsce. Widzimy to po wynikach – zwiększyła się liczba hospitalizowanych pacjentów z covidem. Zaledwie w ciągu trzech tygodni ta liczba przekroczyła 200 pacjentów w Małopolsce" – powiedział wojewoda Łukasz Kmita podczas briefingu przed DPS-em w Olkuszu.

Zobacz: Koronawirus. Nowe przypadki zakażeń wirusem COVID-19 w Krakowie i Małopolsce [RAPORT, 2 marca]

Zauważył, że druga, jesienna, fala epidemii pokazała, że choroba jest najbardziej niebezpieczna seniorów, dlatego miejsca takie jak DPS-y, które szczególnie pomagają osobom starszym, potrzebują dodatkowego wsparcia.

"Polski rząd przeznaczył dodatkowe wsparcie dla domów pomocy społecznej. W całej Małopolsce ponad 5 mln zł trafi do domów pomocy społecznej" – powiedział Kmita. W ub. roku rządowa pomoc dla DPS-ów w Małopolsce wyniosła ponad 12 mln zł.

We wtorek województwo rozpoczęło dystrybucję kolejnych pieniędzy dla DPS-ów. Pierwszy otrzymał je Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu. Wojewoda przekazał tej placówce symboliczny czek na 100 tys. zł. Dzięki tym finansom ośrodek będzie mógł kupić środki ochrony osobistej i dodatkowy sprzęt.

Zobacz: Manhattan w Krakowie?! Niebawem to możliwe! Trwają prace nad dzielnicą wieżowców

"Kryteria przydziału środków są transparentne. O wysokości środków decyduje liczba podopiecznych i pracowników. Każdy dom otrzyma wsparcie" – mówił wojewoda.

Kmita podziękował zespołom DPS-ów. "Wielu pracowników wykazało się heroiczną postawą. Ci, którzy już przeszli chorobę, często nie wracali do domów, zostawali przy zakażonych pacjentach. To jest bohaterstwo XXI wieku. O tym zawsze będziemy pamiętać" – podkreślił Kmita.

Poinformował, że w małopolskich domach pomocy społecznej zaszczepionych jest 70 proc, mieszkańców i 25 proc. pracowników. W tym momencie w DPS-ach zakażone są trzy osoby.

Zobacz: Tir rozbił się na Zakopiance. Gigantyczne utrudnienia w ruchu [ZDJĘCIA]

W DPS-ie w Olkuszu COVID-19 przeszło ponad 60 proc. mieszkańców i 50 proc. pracowników.

Wiosna w krakowskim ogrodzie zoologicznym
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE