Przymusowa katecheza w krakowskim liceum. Rodzice są WŚCIEKLI!

2019-10-30 12:37
Religia
Autor: East News / MONKPRESS/East News

Rodzice uczniów XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II nie kryją oburzenia. Dzieci nieuczęszczające na religię, zamiast w bibliotece czy klubie ucznia, muszą spędzać czas pod opieką księdza... prowadzącego katechezę.

Szkoła tłumaczy się problemami natury logistycznej. Religia zaplanowana jest w środku zajęć, uczniów jest za dużo i nie było możliwości zorganizowania im czasu wolnego, na przykład w bibliotece. Rodzice twierdzą z kolei, że to absurd i łamanie ich prawa do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami.

- Córka zaczęła pierwszą klasę, nowa szkoła, nowe środowisko, a już na pierwszym zebraniu okazało się, że oni nie mogą opuszczać sali podczas tych zajęć i mają siedzieć z dziećmi chodzącymi na religię. Wcześniej wychodziły z sali, ale zmieniło się to po tegorocznym zarządzeniu. Szok. Pani wychowawczyni tłumaczyła, że chodziło o to, że są duże grupki dzieci niechodzących na religię i przeszkadzali. Te lekcje nazywają się opieka nad zwolnionymi z religii, to absurd - mówi pani Katarzyna, mama jednej z pierwszoklasistek.

Sprawą zainteresował się radny Michał Starobrat, który skierował do prezydenta Jacka Majchrowskiego interpelację.

- Złożyłem interpelację z prośbą o zweryfikowanie informacji które do mnie dotarły. Nie ma możliwości, żeby uczniów przymuszać do uczestnictwa w lekcji religii. Co więcej pojawiły się zdania, że osoba odpowiedzialna za tę sytuację powiedziała, że „imię patrona zobowiązuje”. Ksiądz odpowiada za uczniów uczestniczących w katechezie, zaś za tych którzy nie odpowiada dyrekcja - przekonuje radny.

Pani Katarzyna dodaje, z kolei, że całe to zamieszanie odbija się na komforcie uczniów.

- Katechetka poddaje uczniów ostracyzmowi. Bardzo nieprzyjemnie się do nich odnosi, zwraca im ciągle uwagę, każde odwrócenie się w ławce to jest problem. Ona prowokuje taką sytuację podziału - podkreśla.

Sprawą zainteresował się Wydział Edukacji krakowskiego magistratu. Jego dyrektorka, Ewa Całus zapewnia, że ustalono, że ci uczniowie niezapisani na religię, nie będą brali w niej udziału udziału i ziostanie im zapewniona inna opieka. 

Łukasz Karkowski, dyrektor szkoły nie chciał rozmawiać z naszym reporterem, ograniczył się jedynie do przesłania mailem pisma skierowanego przezeń do Wydziału Edukacji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE