Ratownicy znaleźli tylko plecak. Polak poszedł w góry i przepadł bez śladu. Ważny apel!

2022-01-15 18:45
Ratownicy znaleźli tylko plecak. Polak poszedł w góry i przepadł bez śladu
Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Ratownicy znaleźli tylko plecak. Polak poszedł w góry i przepadł bez śladu

W sobotę po zmroku, 15 stycznia 2022 roku, w słowackiej części Tatr Zachodnich bez rezultatu zakończono kolejny dzień poszukiwań 59-letniego polskiego turysty. W Dolinie Jamnickiej odnaleziono tylko jego plecak. Mężczyzna wyszedł w góry przed trzema dniami. Nie wiadomo, co się z nim stało.

Od czwartku w Tatrach Zachodnich trwa szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza zaginionego mężczyzny. Po polskiej stronie zaangażowano ratowników TOPR z Zakopanego, a po słowackiej Horską Zachranną Służbę (HZS). Mężczyzny wypatrywano również z pokładów śmigłowców. W piątek słowaccy ratownicy natrafili na plecak zaginionego. - W Dolinie Jamnickiej znaleziono plecak. Rodzina poszukiwanego potwierdziła, że należy on do niego - przekazali słowaccy ratownicy. W sobotę, 15 stycznia 2022 roku, w akcji brało udział dwudziestu ratowników HZS z pięcioma psami tropiącymi. Przeszukali oni całą okolicę Doliny Jamnickiej oraz przyległe żleby i przełęcze.

Zobacz także: Gwałtowna zmiana pogody w Tatrach! Najpierw mróz, potem duże ocieplenie

Zaginiony 59-latek w środę rano wyszedł w góry z zamiarem przejścia graniczną granią Tatr Zachodnich. Według informacji ratowników, miał poruszać się niebieskim i czerwonym szlakiem od Grzesia w kierunku Starorobociańskiego Wierchu. Poszukiwany miał założone raki i najprawdopodobniej posiadał kijki trekkingowe. Ratownicy górscy proszą o kontakt wszystkie osoby, które w minioną środę mogły widzieć mężczyznę na wspomnianym szlaku.

Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?

W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne. Od tygodnia trwa czarna seria wypadków w górach. W sobotę doszło do kolejnych groźnych zdarzeń. Na szlaku na Rysy turysta spadł po oblodzonym stoku kilkaset metrów. Poszkodowanego ze złamaną nogą, ranami głowy i potłuczeniami przewieziono śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala. Drugi wypadek miał miejsce w masywie Suchych Czub. Turysta w raczkach zsunął się kilkadziesiąt metrów na stronę słowacką. Po dotarciu na miejsce wyprowadzono go z powrotem na grań, skąd wraz z towarzyszącą mu osobą samodzielnie powrócili na Kasprowy Wierch.

Co warto zabrać zimą w góry?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE