Uwierzyła oszustom, straciła oszczędności życia. Seniorka spakowała pieniądze w reklamówkę i wywiesiła je za drzwiami mieszkania

i

Autor: Andrzej Woźniak/Super Express

Oszuści zaatakowali

Seniorki wystawiły za drzwi torby z cenną biżuterią. Oszuści tylko na to czekali

2023-09-05 8:13

Dwie seniorki z Krakowa padły ofiarą oszustwa "na policjanta". Starsze kobiety na polecenie oszustów wystawiły za drzwi torby z pieniędzmi i biżuterią, by w ten sposób uchronić się przed złodziejami rzekomo czyhającymi na ich kosztowności. Oczywiście torby błyskawicznie zniknęły, a kontakt z fałszywymi mundurowymi się urwał.

Kraków. Seniorki wystawiły za drzwi torby z cenną biżuterią. Oszuści tylko na to czekali

Na początku września dwie mieszkanki Krakowa padły ofiarą wyłudzeń, których efektem była utrata pieniędzy i kosztowności. W dwóch przypadkach sposób działania oszustów był podobny. Nieznana osoba zadzwoniła i podała się za policjanta z informacją, że miejsce zamieszkania ofiary jest na celowniku złodziei i żeby się uchronić przed kradzieżą, należy wystawić wszystkie swoje kosztowności i pieniądze za drzwi. Seniorki otrzymały również informacje od fałszywego policjanta, iż na czas policyjnych działań ich oszczędności zostaną „zabezpieczone”, a po ich zakończeniu niezwłocznie zwrócone. Stosując się do instrukcji 79-letnia mieszkanka Krowodrzy wystawiła za drzwi swojego mieszkania torbę z biżuterią o wartości 40 tysięcy złotych. Podobnie postąpiła 89-letnia seniorka zamieszkująca rejon Prądnika Czerwonego, przekazując w ten sam sposób oszustom kosztowności o wartości 25 tysięcy złotych. Niestety nikt później nie nawiązał już kontaktu z kobietami w celu zwrotu ich kosztowności. W momencie kiedy zorientowały się one, że padły ofiarą oszustów powiadomiły o tym fakcie prawdziwych policjantów.

Policjanci apelują do seniorów: "zachowajcie ostrożność"

Oszuści wciąż grasują i modyfikują metody działań, ale w swoich przestępczych pomysłach często wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek osób i ich łatwowierność. Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. W rozmowie telefonicznej każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, córką znajomego, która potrzebuje pilnej pomocy, dlatego należy zachować czujność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności.

Sonda
Czy kary za oszustwa powinny być bardziej surowe?
Sąsiedzi z Głuchowa opowiadają o zamordowanej Joannie i Grzegorzu