Pochówek w rycie ormiańskim

Specjalna ceremonia podczas pogrzebu ks. Isakowicza-Zaleskiego. Hymn szarakan, grób będzie opieczętowany

2024-01-18 14:56

Dwudniowa ceremonia ostatniego pożegnania ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego zakończy się w czwartek, 18 stycznia na cmentarzu w Rudawie. Zgodnie z wolą zmarłego kapłana ceremonia zawierała elementy dwóch liturgii: rzymskokatolickiej i ormiańskiej. Odśpiewany został hymn szarakan, a grób ks. Tadeusza będzie opieczętowany "do dnia Zmartwychwstania".

Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego. Egzekwie i "Ojcze nasz" po ormiańsku

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w wieku 67 lat. Przegrał walkę z chorobą nowotworową. Uroczystości pożegnalne zmarłego kapłana zostały podzielone na dwa dni. Ich główna część odbywa się w czwartek, 18 stycznia. W kościele pw. św. Brata Alberta w Radwanowicach sprawowana była msza św. pogrzebowa. Liturgia zawierała w swoje elementy dwóch katolickich obrządków: łacińskiego (rzymskokatolickiego) oraz ormiańskiego. W ten sposób spełniono wolę ks. Tadeusza, który był duszpasterzem wiernych ormiańskich. Kościół ormiański jest jednym z Kościołów wschodnich, które uznają zwierzchnictwo biskupa Rzymu.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, który wygłosił też kazanie, ale obecni byli również duchowni obrządku ormiańskiegoW tym języku zostały odmówione żałobne egzekwie. Część modlitw duchowni odśpiewali w języku ormiańskim, a część zostało odczytanych. Żałobnicy mogli również wziąć usłyszeć modlitwę "Ojcze nasz" po ormiańsku.

Pochówek na cmentarzu w Rudawie. Grobowiec będzie opieczętowany

Msza święta pogrzebowa za ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego była sprawowana w kościele pw. św. Brata Alberta w Radwanowicach. Pochówek został natomiast zaplanowany na cmentarzu w Rudawie. Również w trakcie tej ceremonii zostaną zachowane tradycje wywodzące się z obrządku ormiańsko-katolickiego. 

Zostanie odśpiewany hymn szarakan, pojawi się typowo ormiański element, czyli pieczętowanie grobu, które kończy każdy ormiański pogrzeb. Kiedy trumna zostaje złożona do grobu i zakryta, kapłan z czterech stron grobu kreśli znak krzyża i jednocześnie wypowiada słowa, by grób ten był opieczętowany do dnia Zmartwychwstania. Modlitwę tę powtarza się trzy razy i okadza grób - mówi portalowi ekai.pl ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian.

Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego
Sonda
Czy ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski powinien otrzymać Order Orła Białego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki