Szok po ujawnieniu dramatu pacjentów DPS Jordanów. Będą ponadstandardowe kontrole w innych ośrodkach

i

Autor: Michał Jarmoluk/cc0/pixabay Wojewoda małopolski zapowiedział kontrole DPS-ów, których podopiecznymi są dzieci z niepełnosprawnościami / zdjęcie ilustracyjne.

Szok po ujawnieniu dramatu pacjentów DPS Jordanów. Będą "ponadstandardowe kontrole" w innych ośrodkach

2022-06-13 17:01

Nie milkną komentarze po ujawnieniu przez dziennikarzy Wirtualnej Polski nadużyć w DPS Jordanów. Podopieczni tego ośrodka mieli być bici, unieruchamiani mimo woli oraz poniżani przez prowadzące DPS zakonnice, a także pracowników świeckich, którzy działali na polecenie sióstr. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział przeprowadzenie "ponadstandardowych kontroli" w innych DPS-ach, opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami.

Szok po ujawnieniu dramatu pacjentów DPS Jordanów. Wojewoda zlecił kontrole

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zareagował na materiał dziennikarzy Wirtualnej Polski, dotyczący szokujących praktyk, których miał się dopuszczać personel DPS-u w Jordanowie. Przypomnijmy, że w prowadzonym przez siostry zakonne ośrodku, dzieci miały być bite, poniżane, obrzucane obelgami i wyzwiskami oraz krępowane wbrew swojej woli. Kierująca jordanowskim DPS-em siostra Bronisława przyznała w rozmowie z "WP", że jedna z podopiecznych miała być nawet zamykana w klatce. Rzekomo takie praktyki były spowodowane agresją podopiecznej i były stosowane za zgoda sądu. Siostra Bronisława nie potrafiła jednak podać szczegółów takiej decyzji sądu.

Łukasz Kmita przekazał w mediach społecznościowych, że kontrola w DPS Jordanów jest prowadzona już od 3 czerwca. Prowadzą ją przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dodatkowo wojewoda zlecił "ponadstandardowe kontrole" w innych DPS-ach, opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami. 

PRZECZYTAJ: Są wyroki za tragedię na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej. Prokurator skomentował rozstrzygnięcie

- Kontrola w DPS w Jordanowie trwa od 3 czerwca br. – to wtedy do placówki udali się przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej MUW. Dziś także pracownicy kontroli WPS są na miejscu. Opisane w materiale przykłady traktowania podopiecznych są szokujące. Bardzo zależy mi na pełnym wyjaśnieniu sytuacji. Poleciłem także ponadstandardowe kontrole w innych DPS-ach, gdzie przebywają dzieci z niepełnosprawnościami - napisał na FB Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

ZOBACZ: Spalone zwłoki w busie pod Myślenicami! Doszło do zabójstwa 18-latka? Szokujące szczegóły

Sonda
Czy zakonnice powinny zajmować się pomocą w ośrodkach pomocy społecznej?
Rozpędzony rowerzysta potrącił dziewczynkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany