Tatry przysypie śnieg! Będzie też duży mróz. Szokująca prognoza pogody na weekend [28-29.05]

2022-05-27 18:49
Tatry przysypie śnieg! Będzie też duży mróz. Szokująca prognoza pogody na weekend [28-29.05]
Autor: Op/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons W weekend 28-29.05 w Tatrach spadnie śnieg i będzie mroźno, na zdj. Rysy

Prognoza pogody na weekend w Tatrach nie pozostawia wątpliwości. IMGW ostrzega już od kilku dni, że w sobotę i niedzielę, 28-29.05, dojdzie do gwałtownego ochłodzenia, ale w polskich górach zagości w tym czasie mróz i śnieg. TOPR przestrzega turystów, którzy zdecydują się na wyprawę w Tatry, i radzi, co należy ze sobą zabrać. Pogoda może zaskoczyć niejednego.

Tatry przysypie śnieg! Będzie też mróz. Szokująca prognoza pogody na weekend [28-29.05]

Śnieg i mróz w Tatrach pod koniec maja? To nie żart, tylko prognoza pogody na weekend 28-29.05. O załamaniu aury już wcześniej informowało IMGW, bo sobotę i niedzielę będzie zimno i deszczowo w całej Polsce, ale turyści, którzy wybrali się teraz w góry, będą mili do czynienia z prawdziwym ekstremum. Jak mówi PAP Tomasz Zając, przewodnik i edukator TOPR, pogorszą się warunki zwłaszcza w wyższych partiach. W Tatrach nadal zalega stary, zmrożony śnieg, który można jeszcze znaleźć na szlakach na Zawrat, Świnicką Przełęcz i Rysy, a w sobotę i niedzielę tę pokrywę powiększą jeszcze nowe płatki, bo nad górami będzie przelotnie padał śnieg. To nie wszystko, bo na nadchodzący weekend zapowiadany jest też duży mróz, który na najwyższych szczytach Tatr sięgnie nawet minus 10 stopni. Wybierając się w te rejony gór, należy zabrać sprzęt do zimowej turystyki wysokogórskiej, taki jak: raki, czekan, kask, i ciepło się ubrać. Powyżej 1800 m nad poziomem morza obowiązuje cały czas pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

- Śnieg może się zsuwać po stromych zboczach. Trzeba zwrócić uwagę, że śnieg wiosenny jest ciężki i nawet niewielka lawina może wyrządzić dużą krzywdę. Śnieg może być również niebezpieczny podczas przechodzenia po nim, ponieważ można wpaść w szczelinę, co grozi nawet złamaniem nogi - mówi PAP przewodnik TOPR.

Czytaj też: Dwaj mężczyźni zginęli w Tatrach. Poważne rany 11-latka i 37-latki. TOPR ostrzega turystów! [NOWE FAKTY]

Jak informuje PAP, nie wszyscy turyści wybierający się w Tatry muszą mieć ze sobą cały specjalistyczny sprzęt. Nie potrzebują go na przykład osoby, które wybierają się na wycieczkę do dolin reglowych do wysokości górskich schronisk. Wyposażeni w raki powinni być natomiast podchodzący zielonym szlakiem od Wodogrzmotów Mickiewicza do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - na tym szlaku najwięcej zmrożonego śniegu zalega koło wodospadu Siklawa. Najlepsze wieści dotyczą turystów wybierających się w Tatry Zachodnie, gdzie białych płatków jest zdecydowanie mniej i można tam wędrować bez zimowego sprzętu.

Czytaj też: Potężny niedźwiedź zginął w Tatrach. Chciał spotkać się z samicą, a czekał go straszny los

Sonda
Lubisz polskie góry?
W formie 24: wyjazd w góry
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE