Tatry zasypane śniegiem. Nawet metrowa pokrywa! TOPR OSTRZEGA przed lawinami

2021-01-15 10:10 at
Tatry zasypane śniegiem. Nawet metrowa pokrywa! TOPR OSTRZEGA przed lawinami
Autor: Tomasz bla Fortuna/CC BY-SA 4.0/wikipedia W Dolinie Pięciu Stawów pokrywa śnieżna mierzy już jeden metr.

W Tatrach nie ustają intensywne opady śniegu. W Dolinie Pięciu Stawów pokrywa białego puchu mierzy już jeden metr wysokości. Tylko nieco lepiej jest na Kasprowym Wierchu i na Hali Gąsienicowej. TOPR ostrzega przez niebezpieczeństwem związanym ze schodzeniem lawin. Obecnie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak w kolejnych dniach sytuacja ma się pogarszać.

Tatry zasypane śniegiem

Trwa atak zimy w Małopolsce. W Tatrach nie ustają intensywne opady śniegu, które powodują, że pokrywa białego puchu zalegająca w górach rośnie w gwałtownym tempie. Jak opisuje rmf24.pl, w Dolinie Pięciu Stawów ma ona już jeden metr wysokości. Na Kasprowym Wierchu leży ponad 70 centymetrów śniegu, a na Hali Gąsienicowej ponad 60 centymetrów. Zasypane jest również Zakopane, gdzie pokrywa śnieżna mierzy 30-40 centymetrów. Coraz poważniejsze staje się zagrożenie lawinowe.

PRZECZYTAJ: "Jaki to ból, rozpacz, żal...". Poruszające reakcje po pogrzebie nastolatków z Nowej Białej. Łzy płyną do oczu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Obecnie (15 stycznia) obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia. Zgodnie z nomenklaturą TOPR oznacza on, że: "pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości". W kolejnych dniach sytuacja ma się pogarszać. Na sobotę, 16 stycznia toprowcy prognozują wprowadzenie trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego.

ZOBACZ: Nowa Biała: Tak zginęli Bartek, Bartek i Arek. Przyjaciele umarli razem [REKONSTRUKCJA ZDARZEŃ]

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Atak zimy w Polsce