Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

i

Autor: pracuj.pl Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

2019-03-04 9:30

Urlop macierzyński i rodzicielski to czas, który mama może spędzić ze swoim nowonarodzonym maluchem. Te dwa rodzaje urlopów bardzo często są ze sobą utożsamiane. Należy jednak pamiętać, że są między nimi różnice. Ile trwają i komu przysługują?

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to okres w życiu świeżo upieczonej mamy, w którym praca na rzecz pracodawcy nie jest przez nią świadczona. W zależności od liczby urodzonych dzieci, wymiar tego urlopu może się różnić.

  • w przypadku jednego dziecka – 20 tygodni,
  • w przypadku bliźniaków – 31 tygodni,
  • w przypadku trojaczków – 33 tygodnie,
  • przy czwórce dzieci – 35 tygodni.

Z zasady tego rodzaju urlop przysługuje po porodzie, jednak istnieje możliwość wykorzystania go już 6 tygodni przed planowanym porodem. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, co oznacza, że musi zostać przez kobietę wykorzystany. Jeśli kobieta nie chce spędzać całych 20 tygodni na urlopie macierzyńskim, może powrócić do pracy już po 14 tygodniach, pod warunkiem jednak, że pozostałe 6 tygodni urlopu zostanie wykorzystane przez ojca dziecka.

Wynagrodzenie podczas urlopu macierzyńskiego

Kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński, który stanowi 100% przeciętnego wynagrodzenia za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. Taki zasiłek przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy i pracę. Dodatkowo otrzymają je również osoby opłacające dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe. Do grupy takich osób zaliczyć można na przykład prowadzących własną działalność gospodarczą lub ludzi zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia.

Urlop rodzicielski

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego zarówno matka jak i ojciec dziecka mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Taki urlop jest dobrowolny i trwa 32 tygodnie lub też w przypadku ciąży mnogiej 34 tygodnie. Urlop można zarówno dzielić na części, jak i rodzice mogą dzielić go między sobą.

Co z wynagrodzeniem w trakcie urlopu rodzicielskiego?

Pierwsze 6 tygodni urlopu płatne jest w wymiarze 100% wynagrodzenia. Następnie kwota ta zmniejsza się do 60% podstawy wymiaru. Istnieje jednak możliwość złożenia stosownego wniosku o udzielenie zarówno urlopu macierzyńskiego jak i rodzicielskiego. W takim przypadku kobieta otrzymuje przez cały okres 80% wynagrodzenia za pracę.

Okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego może być cudownym czasem dla kobiety, by mogła spędzić go w gronie rodzinnym z nowonarodzonym dzieckiem. Warto więc skorzystać z możliwości, które dają przepisy prawa pracy.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki