W Krakowie ma powstać dzielnica wieżowców. Przedsiębiorcy protestują przeciwko Manhattanowi

i

Autor: fietzfotos/cc0/pixabay Dzielnica wieżowców w Krakowie ma powstać w rejonie Rybitw i Płaszowa / zdjęcie ilustracyjne.

Spór o Nowe Miasto

W Krakowie ma powstać dzielnica wieżowców. Przedsiębiorcy protestują przeciwko "Manhattanowi"

2023-01-18 15:04

Projekt powstania Nowego Miasta w Krakowie, czyli dzielnicy wieżowców wzbudza kontrowersje. Miasto planuje, że w rejonie Rybitw i Płaszowa powstanie nawet 35 tysięcy mieszkań, a także obiekty handlowe i usługowe. Przeciwko "krakowskiemu Manhattanowi" protestują natomiast przedsiębiorcy, którzy boją się konieczności zamknięcia swoich firm.

W Krakowie ma powstać dzielnica wieżowców. Przedsiębiorcy protestują

Plany powstania w Krakowie dzielnicy wieżowców wzbudzają duże kontrowersje. Magistrat zachwala ten pomysł i nazywa go nawet "rewolucyjnym dla całego miasta", tymczasem przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenach, które mają zostać przekształcone w krakowski "Manhattan", boją się konieczności zamknięcia własnych biznesów. Chodzi o prawie 700 hektarów położonych w południowo-wschodniej części Krakowa. W rejonie Rybitw i Płaszowa miałoby powstać Nowe Miasto, z prawie 35 tysiącami lokali mieszkalnych, a także obiektami handlowymi i usługowymi. – Po pierwsze, chcemy dać szansę stworzenia nowej jakości dla tych mieszkańców, którzy już są na tym obszarze, a dziś są niejako pozbawieni usług, tj. obiekty sportowe czy kulturalne. Muszą korzystać z oferty innych dzielnic miasta, co generuje konieczność przemieszczania się w dosyć skomplikowanym i niewystarczającym układzie komunikacyjnym, zwłaszcza wewnątrz dzielnicy. Druga grupa to potencjalni nowi mieszkańcy, dla których Kraków okazuje się ciekawym miejscem do życia i to z nami wiążą swoją przyszłość - tłumaczy wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Budowa dzielnicy wieżowców ma być związana ze stworzeniem całkowicie nowego układu komunikacyjnego. W tym celu ma zostać między innymi przedłużona linia tramwajowa z Małego Płaszowa do S7, z odejściem na południe, wzdłuż ul. Domagały i os. Złocień. 

Zdecydowanie mniejszy entuzjazm w sprawie dzielnicy wieżowców wykazują przedsiębiorcy. Ich zdaniem taka dzielnica będzie "zbyt elitarna", a dodatkowo miasto straci miejsca pracy i wpływy do budżetu, wynikające z prowadzonej tam teraz działalności gospodarczej. Przeciwko uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego Nowego Miasta protestuje prawie 65 podmiotów gospodarczych. – Z większością tych osób się spotkałem lub nadal spotykam. Nie chodzi o to, że ich przekonuję do planu, ale chcę odkłamać pewne mity. Bardzo często słyszę, że z chwilą wejścia w życie tego planu trzeba będzie zwolnić załogę i zaprzestać działalności gospodarczej. To nieprawda - twierdzi Jerzy Muzyk.

Kiedy decyzja w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego Nowego Miasta?

Urzędnicy przekonują, że plan zagospodarowania przestrzennego jest gotowy do uchwalenia. Mają bowiem wszystkie wymagane opinie i uzgodnienia oraz zostały rozpatrzone uwagi wpływające od mieszkańców. Teraz nad dokumentem pochylą się krakowscy radni. Dyskusja na ten temat ma się odbyć na lutowej sesji rady miasta.

Sonda
Czy dzielnica wieżowców w Krakowie to dobry pomysł?
Makabra w Krakowie: z okna wieżowca wypadła kobieta
Nasi Partnerzy polecają