Wanda Polańska nie żyje. Primadonna ostatnie chwile spędziła w DPS-ie

2020-10-30 7:51 AC
Wanda Polańska nie żyje. Primadonna ostatnie chwile spędziła w DPS-ie
Autor: Pixabay

W Krakowie w wieku 89 lat zmarła Wanda Polańska, wybitna sopranistka i gwiazda operetki. Była nazywana najlepszym głosem w powojennej operetce w Polsce, a może nawet w Europie. Twórczyni wielkich kreacji zapewniała publiczności niezapomniane emocje. Ostatnie chwile spędziła w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Helclów w stolicy Małopolski.

Wanda Polańska nie żyje

"Brylant i primadonna polskiej operetki" - tak nazywano Wandę Polańską, która zmarła w Krakowie. O jej śmierci poinformowano na oficjalnej stronie miasta. Artystka urodziła się w 1931 roku w Fumay we Francji. Wykształcenie muzyczne zdobywała w Krakowie pod kierunkiem prof. Józefa Gaczyńskiego, wychowawcy wielu artystów-śpiewaków. Debiutowała w 1957 roku w „Zemście nietoperza" wystawionej w Operetce Śląskiej w Gliwicach.

Artystka związana była ze scenami operetkowymi w kraju, występowała też w Europie, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat kariery muzycznej stworzyła mnóstwo niezapomnianych ról, stając się gwiazdą i jednym z symboli polskiej operetki. W Krakowie angażowała się artystycznie w liczne inicjatywy charytatywne miasta – uświetniała je swoimi występami.

"Potęga polskiej operetki"

Bogusław Kaczyński twierdził, że Wanda Polańska jest symbolem potęgi polskiej operetki, kontynuatorką najpiękniejszych tradycji stworzonych w ciągu stuleci przez legendarne i ubóstwiane przez publiczność gwiazdy: Wiktorię Kawecką, Lucynę Messal, Kazimierę Niewiarowską, Beatę Artemską, Iwonę Borowicką. Zwracał uwagę na jej magiczną osobowość, przepiękny barwy sopran i najwyższej próby aktorstwo. Nazywał ją królową sceny, a Jan Kiepura twierdził, że takiej gwiazdy nie powstydziłby się Broadway.

Artystka zmarła w Krakowie w wieku 89 lat. Ostatnie lata spędziła w pawilonie artysty-seniora w DPS przy ul. Helclów. Pozostawiła bogaty i cenny dorobek muzyczny. Pogrzeb Wandy Polańskiej odbędzie się we wtorek (10 listopada) o godzinie 11:40 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dezynfekcja karetek