Wielkanoc 2019: Co powinno znaleźć się w koszyczku? Jaką symbolikę mają poszczególne produkty? [ZDJĘCIA]

2019-04-19 16:00

W Wielką Sobotę wierni ruszą licznie do kościoła, aby poświęcić pokarm. Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyku? Jaką symbolikę mają potrawy wielkanocne? Dlaczego trzeba je poświęcić? Sprawdźcie koniecznie!

We wszystkich kościołach podczas Wielkiej Soboty od rana do godzin popołudniowych będą się odbywały uroczyste święcenia pokarmów. W koszyczku nie może zabraknąć wielu ważnych produktów. Każdy z nich ma określoną symbolikę. Sprawdźcie koniecznie w naszej galerii, co musi się znaleźć w święconce. 

Dlaczego święcimy pokarmy w Wielką Sobotę?

Sobota była dniem, kiedy ciało Jezusa spoczywało w grobie oczekując na zmartwychwstanie. W Wielką Sobotę wszyscy wierni udają się do kościoła, aby poświęcić pokarmy. Dlaczego? Zwyczaj ten przywędrował do Polski z zachodu w okolicach XII wieku. Od stuleci wierni udawali się do kościołów z kawałkiem kiełbasy, jajkiem, chlebem i innymi smakołykami. Każdy z nich ma przypisaną pewną symbolikę. Przypominają nam przy wielkanocnym stole m.in. o ważnych dla życia wartościach, a ich spożycie ma nam przynieść wszelkiego rodzaju błogosławieństwa.

ZOBACZ GALERIĘ: Co powinno znaleźć się w koszyczku? Jaką symbolikę mają poszczególne produkty?

Jak tłumaczy Radio Maryja: "(...) Chrystus wstając z martwych, przechodząc ze swoim człowieczeństwem w Boski sposób bytowania, wchodząc ze śmierci do życia, daje całemu kosmosowi życie nowe. Nowości tego życia nie da się wyrazić inaczej jak przez wielką radość i świadomość, że wszystko stało się nowe – również to, co spożywamy, co rozpoczynamy. To jest nowa era, to po prostu odnowienie całego świata i kosmosu, w którym żyje człowiek – i dlatego w naszej polskiej tradycji symbolem tego jest poświęcone jajko, dzielenie się poświęconym jajkiem. To też nawiązuje do idei odnowienia życia całego kosmosu poprzez zmartwychwstanie Chrystusa."

Święcenie pokarmów wielkanocnych nadal praktykuje się nie tylko w Polsce, lecz również w innych krajach, na przykład w Austrii, w Niemczech (w Bawarii) i we Włoszech.

Zobacz koniecznie: 

>>> Pogoda na Wielkanoc 2019. Jaka pogoda w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny w Krakowie?

>>> Kraków: "Misiek" wsypuje kolegów, a policja zatrzymuje gang pseudokibiców [ZDJĘCIA, WIDEO]

>>> Kraków: Napad na al. Pokoju. Sprawcę zatrzymał policjant po służbie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE