Matura 2024

i

Autor: Artur Hojny/Super Express

Zmiany w szkołach

Wielkie zmiany w szkołach od września 2024. Uczniowie mogą się zdziwić. Lista nowości

2024-05-22 11:34

Choć do początku roku szkolnego 2024/2025 jest jeszcze kilka miesięcy, to uczniowie już teraz powinni przygotować się na to, co wydarzy się we wrześniu. Rezygnacja z przedmiotu historia i teraźniejszość oraz obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy to tylko część z zapowiadanych zmian, które wejdą w życie 1 września.

1 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Nowa minister edukacji przygotowała dla uczniów kilka niespodzianek. - Ministra Edukacji podpisała rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania, które wejdzie w życie 1 września 2024 r. - poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych ministerstwo. Jakie zmiany czekają na uczniów od września? Sprawdzamy! Od 1 września w szkołach będą obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Będą się one odbywać w ramach godzin wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych i od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej.

Ze szkół znika HiT. Od roku szkolnego 2024/2025 przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarnie ani w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami w formie zaocznej. W latach następnych nie będzie HiT-u w kolejnych klasach i semestrach tych szkół aż do całkowitego zakończenia nauczania tego przedmiotu.

Zobacz też: Dyrektorka szkoły robiła to na oczach całej szkoły. Żenująca sytuacja na Podlasiu

Zwiększy się liczba godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia (i odpowiednio zmniejsza tę liczbę w klasie I).

Najważniejsze zmiany od 1 września 2024 w skrócie:

  • rozszerzenia katalogu zajęć, o zajęcia dotyczące nauki udzielania pierwszej pomocy;
  • rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych;
  • zwiększenia liczby godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia (i odpowiednio zmniejszenie tej liczby w klasie I)

Do pozostałych zmian należy uznać brak stopni z religii oraz etyki (nie będą wliczane do średniej z ocen). Dużą zmianą, ale dopiero od roku szkolnego 2025/2026 będzie wprowadzenie zupełnie nowego przedmiotu: edukacji obywatelskiej. Ma on zastąpić wycofywany HiT.

Viki Gabor o polskiej szkole. Stanowczo skomentowała zniesienie prac domowych
Sonda
Czy współczesna młodzież jest dobrze wykształcona?

W tych miastach komunikacja miejska jest najdroższa w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki