Wszystkich Świętych w Krakowie: Koncert bez oklasków, kwesty na cmentarzach i miodek turecki [AUDIO, WIDEO, ZDJĘCIA]

2015-11-02 10:40 Sylwia Adamczyk
Cmentarz Rakowicki
Autor: Ewa Sas Cmentarz Rakowicki

1 listopada tysiące krakowian udało się odwiedzić groby swoich bliskich. Jak co roku przy nekropoliach w stolicy Małopolski zaroiło się od sprzedawców miodków tureckich, a na Cmentarzu Rakowickim po raz pierwszy można było wysłuchać wyjątkowego koncertu "Memento Vitae".

Święto dobroczynności: kwesty na krakowskich cmentarzach

Wszystkich Świętych to także dzień dobroczynności. Jak co roku na cmentarzach prowadzono zbiórki pieniędzy. - To jest taki dzień, kiedy ludzie są trochę inni. To dowód na to, że jest coś silniejszego od śmierci: jest pamięć, jest miłość - mówiła Anna Dymna, kwestująca na Cmentarzu Rakowickim. Fundusze zebrane 1 listopada są przeznaczane przede wszystkim na odnowę mogił.

Tradycyjny miodek turecki

Miodek turecki
Autor: Ewa Sas Miodek turecki

Warszawa ma pańską skórkę, Lubelszczyzna szczypkę, a Kraków - miodek turecki. Jak co roku przy cmentarzach w stolicy Małopolski zaroiło się od sprzedawców tego tradycyjnego przysmaku. Skąd się wziął? - Turcy jak byli w Polsce, to łamali się miodkiem na grobach - tłumaczy jedna ze sprzedawczyń.

Zobacz nagranie reporterki Radia ESKA:

Wszystkich Świętych w KrakowieWszystkich Świętych w Krakowie: koncert bez oklasków, kwesty na cmentarzach i miodek turecki. Więcej: http://krakow.eska.pl/poznaj-miasto/wszystkich-swietych-w-krakowie-koncert-brez-oklaskow-kwesty-na-cmentarzach-i-miodek-turecki-audio-wideo-zdjecia/67447

Posted by ESKA INFO Kraków on 2 listopada 2015


Koncert bez oklasków na Cmentarzu Rakowickim

To nie był zwykły koncert. Na Cmentarzu Rakowickim późnym wieczorem krakowianie mieli okazję posłuchać "Memento Vitae", czyli koncertu bez oklasków. Takie wydarzenie odbyło się tutaj po raz pierwszy, ale niewykluczone, że nie ostatni. - Naszym koncertem chcemy dać ludziom szansę na dojście do wniosku, że mamy mało czasu - mówił Waldemar Domański, organizator "Memento Vitae".

Koncert bez oklasków
Autor: Ewa Sas Koncert bez oklasków
Koncert bez oklasków
Autor: Ewa Sas Koncert bez oklasków
Koncert bez oklasków
Autor: Ewa Sas Koncert bez oklasków

Spokój na krakowskich drogach

Porządku w Małopolsce pilnowało w sumie trzy tysiące funkcjonariuszy policji. We Wszystkich Świętych policja w Krakowie odnotowała kilkanaście kolizji i jeden niegroźny wypadek. Poważnie wyglądało za to zdarzenie na autostradzie A4 między Krakowem a Tarnowem w nocy z soboty na niedzielę. Trzech strażaków udzielających pomocy ofiarom wypadku, zostało potrąconych przez samochód osobowy. Dwóch poszkodowanych zostało przewiezionych do szpitala.

Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA: