Za pieniądze fałszowali dane o szczepieniach na COVID-19. Wpadł szef grupy przestępczej

i

Autor: kfuhlert/cc0/pixabay Zdaniem śledczych, grupa przestępcza zajmująca się fałszowaniem danych o szczepieniach na COVID-19 miała zarobić na procederze co najmniej 540 tys. złotych.

Za pieniądze fałszowali dane o szczepieniach na COVID-19. Wpadł szef grupy przestępczej

2022-03-25 9:19

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie zatrzymany został szef grupy przestępczej, która za pieniądze zajmowała się fałszowaniem danych dotyczących szczepień na COVID-19. Według śledczych, grupa na swojej działalności miała zarobić co najmniej 540 tysięcy złotych. Jej "klientami" były osoby, które nie chciały się zaszczepić, ale zależało im na otrzymaniu certyfikatu szczepień lub sfałszowanych, negatywnych wyników testu na obecność koronawirusa w organizmie.

Za pieniądze fałszowali dane o szczepieniach na COVID-19. Wpadł szef grupy przestępczej

W piątek (25 marca) Prokuratura Okręgowa w Krakowie potwierdziła zatrzymanie trzech osób związanych z procederem fałszowania w systemie informatycznym danych o szczepieniach przeciw COVID-19 oraz kupowaniem fałszywych certyfikatów szczepień, a także sfałszowanych, negatywnych wyników testów na obecność koronawirusa w organizmie. Jak podaje PAP, wśród zatrzymanych jest osoba zarządzająca całym procederem oraz dwie osoby, które zakupiły fałszywe wyniki testów. Zostali oni zatrzymani w różnych częściach kraju, jednak grupa działała przede wszystkim w południowej części kraju. W trakcie realizacji policjanci zabezpieczyli liczne przedmioty w tym telefony, komputery oraz gotówkę.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa oferowała zakup swoich „usług” na portalach społecznościowych, takich jak Instagram, Telegram, WickrMe czy Facebook, wraz z odpowiednimi cennikami. Następnie kontakt kontynuowano za pomocą poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych i telefonicznie. Grupa przestępcza w trakcie swojej działalności zdążyła uzyskać z popełnionych przestępstw co najmniej 540 tys. zł. Obecnie trwają czynności prowadzone z zatrzymanymi. W zależności od treści przedstawionych im zarzutów, członkom grupy może grozić kara nawet do 10 lat więzienia.

PRZECZYTAJ: Ks. Tomasz Niedziela przegrał walkę z chorobą. Zmarł w wieku 35 lat

- Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi podjęta zostanie decyzja co do ewentualnych środków zapobiegawczych w tym wniosków o tymczasowe aresztowanie. Obecnie badana jest między innymi skala przestępczego procederu, który mógł objąć co najmniej kilkaset osób z kraju i zagranicy - przekazał PAP Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

ZOBACZ: Czy w piątek, 25 marca można jeść mięso? Dzisiaj uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Czy trzeba iść do kościoła?

Sonda
Jesteś zwolennikiem szczepień przeciw Covid-19?
Proces Bogusława H. I Marcina P. Którzy rok temu zamordowali 23 letniego Dawida P. na krakowskich Azorach