Bezpłatne szczepienia w Krakowie robią furorę. Kto może z nich skorzystać?

2019-10-08 15:46 Kuba Paduch, Radio ESKA
Zaszczep się póki możesz! Programy bezpłatnych szczepień dopiero ruszyły, a już ich prawie nie ma
Autor: Mateusz Grochocki/East News Bezpłatne miejskie szczepienia obejmują aż 13 programów.

Przeciwko grypie dla seniorów, przeciwko wirusowi HPV, meningokokom czy pneumokokom. Miasto Kraków ruszyło z akcją bezpłatnych szczepień.

Zainteresowanie jest tak duże, że zaczyna brakować próbek. Urząd Miasta Krakowa w październiku ruszył z 13 programami darmowych szczepień. Najwięcej osób, aż trzy i pół tysiąca osób od poniedziałku, zaszczepiło się przeciwko grypie. Mowa tu o seniorach powyżej 65. roku życia, bo dla nich szczepionki przeciwko grypie są bezpłatne. Ale szczepić się mogą też młodsi mieszkańcy.

- To jest kontynuacja szczepień dla dzieci w wieku od 12 do 24 miesiąca życia meningokokowych, pneumokoki również dla dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia - mówi Elżbieta Kois-Żurek z Wydziału Zdrowia UMK. 

Większość odmian grypy nie zagraża życiu, ale lekarze podkreślają, że profilaktyka przeciwko grypie jest konieczna. Krakowianie niestety są innego zdania.

- Przeciwko grypie? Nie, profilaktyki przeciwko grypie to nie stosuję - mówi spytana przez nas przypadkowa osoba - nie stosuję żadnej profilaktyki, tyle że się dobrze ubieram, zjadam sobie jakąś witaminkę C, jakieś inne witaminy - dodaje inna.

Urzędnicy miejscy planują zaszczepić jeszcze około czterech tysięcy osób w tym roku. Na więcej nie pozwalają fundusze, a i są jeszcze inne szczepionki, na przykład przeciwko wirusowi HPV.

Posłuchaj relacji Kuby Paducha: