Granica

i

Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne.

Turyści nie mogli się oprzeć

500 złotych mandatu za... zdjęcie! Straż graniczna nie miała litości

2022-08-17 11:13

Mandatami wysokości 500 zł ukarano turystów spod Warszawy, którzy weszli na pas drogi granicznej i przekroczyli tzw. zieloną granicę z obwodem kaliningradzkim, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Informację przekazał Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej.

500 zł mandatu za zdjęcie. Straż graniczna nie miała litości

Trzyosobowa rodzina z powiatu wołomińskiego wybrała się na wyprawę rowerami w rejon granicy polsko-rosyjskiej. Przeszli pod szlabanem stojącym w poprzek drogi dojazdowej do granicy, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wszystko zarejestrowały urządzenia monitorujące granicę. - 50-letni mężczyzna stał na pasie drogi granicznej i robił zdjęcia, natomiast jego młodsza o rok żona i 12-letnia córka pozowały przy rosyjskim słupie - poinformowała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Niedługo potem turyści zostali wylegitymowani przez patrol SG z placówki w Baniach Mazurskich. Przyznali się do popełnionych wykroczeń: wejścia na pas drogi granicznej i fotografowania słupów granicznych przez mężczyznę oraz przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez jego żonę. Zostali ukarani mandatami łącznej wysokości 500 zł.

Według SG, w tym roku na polsko-rosyjskiej granicy doszło już do ponad 35 przypadków wejścia na pas drogi granicznej podczas wycieczek lub grzybobrania. Było też około 10 przypadków przekroczenia granicy wbrew przepisom, niektóre z nich w celach migracyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Rozstanie z chłopakiem skłoniło ją do "szaleństwa". Teraz może iść do więzienia na lata

Straż Graniczna przypomina, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

Służby apelują, żeby w czasie wycieczek czy grzybobrania zwracać uwagę na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Przypominają, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa.

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy "przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami".

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Uchodźców z Ukrainy nie stać na życie w Polsce. Wolą zostać w ośrodkach niż wynająć mieszkanie

Sonda
Jak oceniasz pracę Straży Granicznej?
Iga Baumgart-Witan: zasady na mistrzostwach Europy nie są fair!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE