Wraca Olsztyński Budżet Obywatelski. 7,5 miliona do rozdania

i

Autor: Shutterstock; Józef Kondracki / Super Express Wraca Olsztyński Budżet Obywatelski. 7,5 miliona do rozdania

Powrót OBO

7,5 miliona do rozdania w budżecie obywatelskim. Wnioski można składać do końca lutego

Od 9 stycznia do 28 lutego 2023 r. odbędzie się nabór wniosków do dziesiątej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wykorzystania będzie w sumie 7,5 mln zł. Jak informuje olsztyński magistrat, nabór propozycji odbędzie się po rocznej przerwie. Mieszkańcy – jak w poprzednich edycjach – będą mogli zgłaszać projekty miejskie i osiedlowe.

Wraca Olsztyński Budżet Obywatelski

Idea tzw. budżetu partycypacyjnego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na wykorzystanie miejskich finansów. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin. Jak zapowiada Urząd Miasta w Olsztynie, "pula środków finansowych przeznaczonych na projekty miejskie wyniesie 2,4 mln zł, a na projekty osiedlowe 5,1 mln zł". W obu tych kategoriach można zgłaszać pomysły inwestycji (tzw. projekty twarde) lub działań, np. związanych z organizacją festynów czy imprez sportowych (tzw. projekty miękkie).

Koszt realizacji projektu miejskiego nie może przekroczyć 800 tys. zł – w przypadku projektów twardych oraz 100 tys. – dla projektów miękkich. Limit finansowy twardego projektu osiedlowego zależy od liczby mieszkańców na danym osiedlu, a miękkiego wynosi 50 tys. zł. Najwyższą kwotą (408 tys. zł) będą dysponowali mieszkańcy Jarot, a najniższą (160 tys. zł) mieszkańcy Kortowa.

Zgodnie z opublikowanym przez ratusz harmonogramem ogłoszenie listy projektów do głosowania nastąpi 19 maja przyszłego roku. Głosowanie odbędzie się od 5 czerwca do 18 czerwca, a ogłoszenie listy zwycięskich projektów – 12 lipca 2023 r. Projekty wybrane w X edycji OBO będą realizowane w 2024 r.

Sonda
Czy uważasz że budżet państwa jest w dobrej kondycji?
Życzę klęski tego rządu! A ja zwycięstwa PiS-u! Czego Polacy życzą Polakom w 2023 roku? | Komentery
Nasi Partnerzy polecają