Warmińsko-mazurskie. Nadchodzi załamanie pogody, IMGW alarmuje! Prognoza na weekend

2022-05-20 10:11
Wichura
Autor: Pixabay Wichury mają pojawić się na Warmii i Mazurach w najbliższy weekend.

Prognoza pogody na weekend dla Warmii i Mazur. Jaka będzie aura w dniach 21-22 maja w woj. warmińsko-mazurskim? Początkowo synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiadali burze w naszym regionie. Na szczęście obecne przewidywania nie są tak niepokojące. Nie oznacza to jednak, że przed nami spokojny weekend w pogodzie. Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Jaka będzie pogoda w weekend na Warmii i Mazurach? Mamy końcówkę maja, sezon żeglarski na Mazurach jest rozpoczęty, więc turyści coraz chętniej przybywają z różnych stron Polski i nie tylko do "Krainy Tysiąca Jezior". Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla żeglarzy i wszystkich tych, którzy liczą na piękną i słoneczną aurę na Mazurach. W całym woj. warmińsko-mazurskim w najbliższy weekend ma silnie wiać.

Pogoda na Warmii i Mazurach w sobotę, 21 maja

Najgorzej ma być w sobotę (21 maja), o czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Prognozowany jest alert meteo I stopnia dla całego woj. warmińsko-mazurskiego. - Porywy wiatru o prędkości 70-90 km/h lub silny wiatr o średniej prędkości 55-70 km/h - czytamy w komunikacie IMGW. Możliwe są też przelotne opady deszczu i słabe burze. Spaść może do 10 mm deszczu. Temperatura maksymalna 13°C na wschodzie do 17°C na zachodzie.

W sobotę (21 maja) - jak podaje IMGW - "Polska znajdować się będzie w zasięgu pogłębiającego się układu niżowego z frontami atmosferycznymi, który powoli przemieszczać się będzie na wschód". - W ciągu dnia od południowego zachodu nasuwać się będzie klin wyżowy znad zachodniej Europy. Południowa część kraju początkowo pozostanie w ciepłej masie powietrza, która od północnego zachodu wypierana będzie przez chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie nadal będzie spadać - czytamy w treści komunikatu.

Pogoda na Warmii i Mazurach w niedzielę, 22 maja

W niedzielę (22 maja) pogoda na Warmii i Mazurach ustabilizuje się. Nie będzie już tak silnie wiać, ale nadal będzie pochmurno. Zrobi się jeszcze chłodniej. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C.

Co z pogodą w reszcie kraju? IMGW informuje, że "Polska będzie pomiędzy niżem znad Rosji, a wyżem znad północnych Niemiec". - Na północy, w centrum i na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Będzie napływać chłodna, polarna morska masa powietrza. Ciśnienie początkowo będzie spadać, wieczorem zacznie rosnąć - prognozują eksperci.

Sonda
Czy boisz się burzy?
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jedna lista wyborcza to wystawianie się na strzał
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE