Akita

i

Autor: Pixabay Pies rasy akita zaatakował 10-latka w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Chłopiec stracił kawałek ucha. Zdj. ilustracyjne.

Pies zaatakował 10-latka

Beztroską zabawę na plaży przerwał brutalny atak. Pies odgryzł dziecku kawałek ucha!

2022-07-28 13:15

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło na plaży w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). 10-letni chłopiec bawił się tam ze swoimi kolegami. W pewnym do chłopca podbiegł pies i odgryzł dziecku kawałek ucha! 10-latek trafił do szpitala w Olsztynie. Policja ustala przyczyny zdarzenia.

Iława. Pies zaatakował dziecko

W środę (27 lipca) kilka minut po godzinie 13:00 iławscy policjanci otrzymali informację o pogryzieniu dziecka przez psa. Funkcjonariusze od razu pojechali na miejsce. Ustalono, że 10-latek bawił się na plaży ze swoimi kolegami. W pewnym momencie z niewyjaśnionej przyczyny pies podbiegł do chłopca i odgryzł mu kawałek ucha! - Właścicielka próbowała odciągnąć zwierzę od bezbronnego dziecka, ale było już za późno. Policjanci ustalili, że kobieta leżała na kocu, a pies był niedaleko niej - mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska z Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

10-latek z poważną raną ucha został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. Mąż kobiety, właściciel psa, tłumaczył, że jego pupil, będący psem rasy akita "jest psem obronnym i prawdopodobnie chłopiec podszedł zbyt blisko kobiety, dlatego zwierzę zaatakowało".

St. asp. Joanna Kwiatkowska powiedziała PAP, że dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutu. - Ustalamy jeszcze dokładne okoliczności tego zdarzenia. Musimy przesłuchać bezpośrednich świadków. Czekamy też na informację o dokładnych obrażeniach chłopca - wyjaśniła policjantka.

CZYTAJ TEŻ: Student-zwyrodnialec tłukł Oliwię przed domem. Odpowie za próbę zabójstwa

Co grozi właścicielom za niedopilnowanie psa?

Przy tej okazji funkcjonariusze apelują o szczególną ostrożność w przypadku kontaktu z czworonogami. Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie zwierzęcia zawsze odpowiada jego właściciel. Prawo głosi, że „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”

Każdy właściciel psa powinien też pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela czworonoga obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Upiła się przy dzieciach i wsiadła za kółko! Świadek zapobiegł tragedii

Sonda
Czy twoim zdaniem właściciele agresywnych ras psów (amstaffy, dogi, itp.) dbają, by nikogo nie zaatakowały?
Strach na Brochowie. Mieszkańcy boją się agresywnych psów.