CBA zatrzymało trzy osoby. Akcja ma związek z przetargiem na UWM w Olsztynie

2021-05-25 8:32
CBA
Autor: CBA Zdjęcie poglądowe

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym przetargu na projekt e-administracji na zamówienie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zatrzymań dokonano na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego.

Zatrzymań dokonali prowadzący to śledztwo funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA wspierani przez funkcjonariuszy z gdańskiej i poznańskiej delegatur biura. - Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - poinformował PAP wydział. Śledztwo podjęto po kontroli CBA w tej sprawie i złożeniu przez biuro zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Projekt "E-administracja warunkiem rozwoju Polski. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych modeli referencyjnych procesów administracji publicznej" był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zamówienie dotyczyło dostarczenia dla UWM w Olsztynie wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Śledczy ustalili, że koszt dostarczonego oprogramowania znacząco, bo o ponad 1,3 mln zł, przewyższał jego realną wartość.

Do ukrycia zawyżonej ceny przed odbiorcą wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze jako rzekomego wytwórcę oprogramowania. - Spółka została założona przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania - poinformował PAP wydział.

Zatrzymane przez CBA trzy osoby oraz czwarta, która została wezwana do prokuratury i stawiła się sama usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut oszustwa. Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Kontrolę realizowanego w latach 2009-12 projektu agenci wydziału postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA prowadzili w 2018 i 2019 roku.

Premier o wydarzeniach na Białorusi. Jednoznaczne słowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE