Olsztyn

i

Autor: Pixabay Quiz wiedzy o Olsztynie.

Sprawdź się!

Co wiesz o Olsztynie? Jeśli tu mieszkasz, 8/10 punktów to minimum! [QUIZ]

2022-10-08 5:00

Olsztyn to stolica i największe miasto woj. warmińsko-mazurskiego. To powinien wiedzieć każdy. Ale czy wiecie, jaka rzeka przepływa przez Olsztyn? Jacy znanie ludzie urodzili się w tym mieście? Tego oraz wielu innych ciekawostek historycznych dowiecie się, rozwiązując nasz quiz!

Olsztyn to stolica i największe miasto woj. warmińsko-mazurskiego. Pierwsze wzmianki o istnieniu Olsztyna pojawiły się już w XIV wieku! Niemiecka nazwa miejscowości „Allenstein” (pol. „Kamień nad Łyną”) pochodzi od staropruskiej nazwy „Alna” oznaczającej samicę jelenia „łanię”, która z kolei stała się później nazwą rzeki Łyny. Polacy nazywali miejscowość Holstin, a później Olstyn, ale wymawiano tę nazwę tak jak dzisiaj – Olsztyn. Tyle informacji. Reszty dowiecie się sami, rozwiązując nasz quiz!

Quiz wiedzy o Olsztynie. Sprawdź się!

Poniżej znajdziecie nasz quiz, który składa się z dziesięciu pytań. Każde z nich zawiera trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Powodzenia!

Co wiesz o Olsztynie? Jeśli tu mieszkasz, 8/10 punktów to minimum! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W którym roku Olsztyn uzyskał prawa miejskie?
Władysław Kosiniak-Kamysz: "Słuchanie premiera staje się czynem heroicznym. Dyrdymały i banialuki" [Express Biedrzyckiej]