Czesław Małkowski po wyroku: "12 lat czekałem na sprawiedliwość" [AUDIO, ZDJĘCIA]

2019-12-13 12:42

Znamy wyrok w sprawie Czesława Jerzego Małkowskiego, byłego prezydent Olsztyna. Był on oskarżony o zgwałcenie i molestowanie seksualne urzędniczki ratusza. W piątek (13 grudnia) o godz. 12 Sąd Okręgowy w Olsztynie ogłosił prawomocny wyrok. 4 minuty później wszystko było już jasne.

Wyrok w sprawie Czesława Małkowskiego

Olsztyn 12 lat temu znalazł się na ustach całej Polski. Wszystko przez tzw. olsztyńską seksaferę, w której prezydent Olsztyna Czesław Małkowski został oskarżony o gwałt na urzędniczce. Dopiero w piątek usłyszał prawomocny wyrok. Małkowski od początku mówił, że jest niewinny.

Utrzymuję w mocy zaskarżony wyrok. Wyrok jest prawomocny. Nie podlega zaskarżeniu w trybie zwykłym. Ewentualnie przysługuje prawo do wniesienia kasacji od tego wyroku - usłyszał nasz reporter w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Czesław Małkowski prawomocnie uniewinniony od zarzutu gwałtu. Posłuchaj najnowszych wiadomości Radia ESKA:

Małkowski będzie startować w wyborach na prezydenta?

Podobnie jak podczas poprzednich rozpraw, także w czasie tego procesu sąd wyłączył jawność postępowania apelacyjnego. Tłumaczył to możliwością obrazy dobrych obyczajów i naruszenia ważnego interesu prywatnego pokrzywdzonej. Dlatego tuż po ogłoszeniu uniewinniającego wyroku przedstawiciele mediów musieli opuścić salę sądową. Dopiero po ustnym uzasadnieniu wyroku, możliwe było poznanie stanowiska byłego prezydenta Olsztyna. Co powiedział? - Dwanaście lat trzeba było czekać na sprawiedliwy wyrok - powiedział Czesław Małkowski.

I dodał: - Wyrok w Ostródzie był farsą! Zapadł bezrefleksyjnie. Zostałem posądzony o dwa gwałty, których absolutnie nie popełniłem! Będę domagał się zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę nie mnie, ale mojej rodzinie.

Czesław Małkowski zapytany o kandydowanie na urząd prezydenta Olsztyna, odpowiedział, że "w tej chwili to pytanie jest nie na miejscu". Przypomnijmy, że Małkowski walczył o powrót do olsztyńskiego ratusza, ale w 2010, 2014 i 2018 roku przegrywał z Piotrem Grzymowiczem.

Skandal z udziałem byłego prezydenta Olsztyna

Przypomnijmy, że w 2008 roku wybuchła sprawa Czesława Małkowskiego i tzw. olsztyńskiej seksafery. „Rzeczpospolita” opisała, że ówczesny prezydent Olsztyna molestował kobiety i zgwałcił jedną z urzędniczek ratusza, gdy była w zaawansowanej ciąży. Oburzeni mieszkańcy miasta jeszcze w tym samym roku usunęli Małkowskiego ze stanowiska na skutek referendum.

Przypomnijmy, że pierwszy wyrok uniewinniający byłego prezydenta zapadł pod koniec 2018 roku. Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał wtedy nieprawomocny wyrok, w którym uwolnił uniewinnił Czesława Małkowskiego od popełnienia zarzucanych mu czynów.

Apelację od wyroku uniewinniającego złożyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku oraz pełnomocnik urzędniczki, która oskarżyła Czesława Małkowskiego o molestowanie seksualne i gwałt. Proces apelacyjny zaczął się 25 listopada, a już w miniony poniedziałek sąd zapowiedział ogłoszenie 13 grudnia wyroku.

Najpierw 5 lat więzienia

Czesław Małkowski w pierwszym procesie został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał go za winnego zgwałcenia urzędniczki i usiłowania gwałtu. Ale ten wyrok został uchylony i dlatego potrzebny był ponowny proces.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE