Zadziałał "Efekt Bałtyku"

"Efekt Bałtyku" dotarł aż tutaj. Warmia i Mazury pod śniegiem. Niesamowite nagranie

2023-11-27 12:22

Zima dotarła do całej Polski, ale najpiękniej wygląda na Warmii i Mazurach. To właśnie w naszym regionie w miniony weekend spadło najwięcej śniegu, nie licząc wysokich gór. W niektórych miejscach mowa nawet o 30-40 cm białego puchu. To dużo jak na koniec listopada i wciąż trwającą kalendarzową jesień. Wszystko za sprawą "efektu Bałtyku". O tym, jak pięknie wygląda zima w woj. warmińsko-mazurskim świadczy m.in. nagranie z okolic Morąga.

Warmia i Mazury pod śniegiem. Niesamowite nagranie w zimowym krajobrazie

Miniony weekend upłynął pod znakiem zimowej aury. Drogi zrobiły się białe, a służby drogowe miały mnóstwo pracy z tym, aby nawierzchnie nadawały się do jazdy. Najwięcej śniegu - nie licząc wysokich gór - spadło na Warmii i Mazurach. W niektórych miejscowościach pomiary wskazywały 30-40 cm białego puchu. To bardzo dużo jak na koniec listopada i wciąż trwającą kalendarzową jesień. Natura jakby o tym zapomniała i zima przyszła do nas wcześniej. Atak zimy dał w naszym regionie wiele niesamowitych widoków. Jeden z nich uwieczniła w okolicach Morąga pani Regina, a nagranie udostępnili Łowcy Burz. Widać na nim zimę w najczystszej postaci: z pokrytymi śniegiem domami, drzewami i drogami. Film poniżej.

Koszmar po ataku zimy na Warmii i Mazurach. Szklanka na drogach

Zima na filmach i zdjęciach wygląda pięknie, jednak jest też druga strona medalu, już nie tak przyjemna. Ogromna ilość śniegu i lodu na drogach oznacza niebezpieczne warunku do jazdy. W miastach autobusy mają problem z poruszaniem się po ciasnych uliczkach. Ciężarówki, ale także samochody osobowe wypadają z drogi. Tak było chociażby w okolicach miejscowości Łukta w powiecie ostródzkim, gdzie reporter "Super Expressu" uwiecznił atak zimy w regionie. Zdjęcia w poniższej galerii.

"Efekt Bałtyku" dotarł aż na Mazury. Co to jest?

Skąd tak dużo śniegu pod koniec listopada? Wiele mówi się o tzw. "efekcie Bałtyku" lub "efekcie morza". Jak czytamy w artykule na stronie twojapogoda.pl, "Morze Bałtyckie to jeden wielki magazyn ciepła, który, jak każdy duży akwen, bardzo powoli reaguje na zmiany temperatury powietrza". - Mija zazwyczaj kilka tygodni, zanim tęgie mrozy powodują jego zamarzanie - czytamy w treści artykułu.

Zmiany wywołane w ramach tzw. "efektu Bałtyku" doprowadzają do powstania olbrzymich ilości płatków śniegu. Śnieg pchany wiatrem w kierunku wybrzeża opada w postaci śnieżyc. I choć w nazwie tego efekt występuje Bałtyk, szczególnie dużo śniegu spadło nie w rejonie plaż, lecz na morenowych wzgórzach, oddalonych kilkadziesiąt kilometrów od Morza Bałtyckiego, czyli m.in. w woj. warmińsko-mazurskim.

Zima szaleje nie tylko w Polsce. Pogoda jak z koszmaru! Więcej w artykule Potężne burze śnieżne i totalny paraliż! Te zdjęcia mówią wszystko

Źródło: twojapogoda.pl

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki