Grunwald. 600-letnia kaplica popada w ruinę. Trwa zbiórka pieniędzy na remont

Grunwald 2010
Autor: archiwum se.pl

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło internetową zrzutkę na remont ponad 600-letniej kaplicy pobitewnej. Placówka tłumaczy to potrzebą pilnego przeprowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich oraz niepowodzeniem prób uzyskania dotacji na ten cel. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Muzeum chce w ten sposób zdobyć 300 tys. zł na ratowanie zabytkowych ruin kaplicy pobitewnej, zbudowanej przez Krzyżaków dla uczczenia ofiar bitwy pod Grunwaldem.

Według muzealników obecny stan zachowania pozostałości kaplicy wymaga pilnego przeprowadzenia szeregu prac konserwatorskich i restauratorskich. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które jest jednostką kultury samorządu woj. warmińsko-mazurskiego, próbowało wcześniej uzyskać dotację na ten cel.

Remont kaplicy w Grunwaldzie. Ministerstwo Kultury nie przyznało dofinansowania

Jak podano w opisie zbiórki, wnioski o dofinansowanie z budżetu ministerstwa kultury nie zostały rozpatrzone pozytywnie. - Pisaliśmy do różnych programów ministerialnych, ale nie otrzymaliśmy pieniędzy z żadnego z nich. A ponieważ zabytek ulega degradacji, postanowiliśmy zrobić taką nietypową akcję w postaci zrzutki na ratowanie tego obiektu - powiedział PAP dyrektor muzeum Szymon Drej.

Uzyskane poprzez zbiórkę wsparcie ma zostać przeznaczone na prace konserwatorskie i restauratorskie: renowację ogrodzenia z jego częściowym wzmocnieniem oraz renowację muru kaplicy pobitewnej. Ze względu na zły stan techniczny pozostałości kaplicy, prace trzeba wykonywać ręcznie.

Kaplica przez 500 lat kryła mroczną tajemnicę

Dawną Kaplicę Najświętszej Maryi Panny wzniesiono z inicjatywy Wielkiego Mistrza Henryka von Plauena. Datowana na 1411 roku kaplica pobitewna powstała w miejscu, gdzie prawdopodobnie stacjonował obóz wojsk krzyżackich. Podczas badań archeologicznych prowadzonych w XX w. odkryto tam masowe groby, w których pochowane były szczątki mężczyzn w wieku 25-50 lat, z licznymi śladami urazów na czaszkach.

Według niepotwierdzonych informacji kaplica pobitewna stanęła w miejscu śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Na przestrzeni wieków była kilkukrotnie przebudowywana. Pierwotna drewniana konstrukcja spłonęła podczas wojny polsko-krzyżackiej, tzw. głodowej. Została odbudowana jako murowana. W XV w. obiekt powiększono do wymiarów 12 na 23 m, a do budowy wykorzystano kamień polny.

Na przekór starań władz pruskich o umniejszenie znaczenia tego miejsca, przez cały czas kaplica funkcjonowała jako symbol zwycięstwa wojsk polskich nad zakonem krzyżackim i była celem pielgrzymek. W kolejnych latach budynek ulegał jednak stopniowej degradacji, co spowodowało, że w 1720 r. władze pruskie poleciły rozebrać ruinę.

Niecodzienny widok. Z tych cegieł zbudowano zamek w Tarnowie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE