KOLOS z Turcji nadciąga do Olsztyna. Zmieści się w nim ponad 200 osób

2020-11-25 12:23 sch
Turecki tramwaj w drodze do Olsztyna
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Turecki tramwaj Panorama.

Ma 32,5 metra długości, 2,5 metra szerokości i pomieści minimum 210 pasażerów, a już w czwartek (26 listopada) prawdopodobnie dotrze do Olsztyna. Panorama, turecki tramwaj produkowany dla miasta, lada chwile pojawi się w stolicy Warmii i Mazur. Nowe tramwaje będą jednym z elementów realizowanego drugiego etapu budowy trakcji Olsztynie. Nowe torowisko połączy osiedle Pieczewo z Dworcem Głównym i centrum i pozwoli uruchomić dwie nowe linie. Aby je obsłużyć, potrzebne są nowe pojazdy.

Druga z tureckich Panoram produkowanych dla Olsztyna na początku tygodnia dotarła do austriackiej miejscowości Suben. Jak informuje olsztyński ratusz, do bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, tramwaj powinien dojechać w czwartek (26 listopada). Ze względu na gabaryty, transport nie może wieść najkrótszą możliwą trasą.

Tureckie tramwaje większe od Solarisa i Tramino

Tramwaje produkowane dla Olsztyna są niskopodłogowe, dwukierunkowe, z zachowaniem wszelkich udogodnień, do których już przyzwyczaili się pasażerowie ze stolicy regionu. Są dłuższe od jeżdżących już Solarisów Tramino i mają 32,5 metra długości, 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą minimum 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 składane). Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach.

Epidemia koronawirusa opóźniła dostawę tramwajów

Pierwsza Panorama przyjechała do naszego miasta z tureckiej Bursy w nocy z 12 na 13 lutego. Później pomyślnie przeszła homologację. Produkcję i dostawy zachwiała epidemia koronawirusa. Zamknięcie fabryki spowodowało konieczność zmiany harmonogramu dostaw. Ostatnie tramwaje powinny dotrzeć do Olsztyna w maju następnego roku.

Express Biedrzyckiej - Magdalena Biejat: Policja to zbrojne ramię PiS