Pieniądze - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego (WMARR) anulowała nabór wniosków na granty dla mikro i małych przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

Koronawirus Olsztyn: nabór na pożyczki dla firm zakończony w 3 minuty. Wyniki anulowane

2020-10-06 10:08

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego (WMARR) anulowała w poniedziałek (5 października) po południu nabór wniosków na granty dla mikro i małych przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

Koronawirus: Pożyczki dla przedsiębiorców. Wyniki naboru anulowane

- Przy odwołaniu konkursu WMARR powołała się na punkt 12 regulaminu, który mówił, że przedsiębiorcy mogą aplikować o pieniądze za pomocą dedykowanej strony oraz strony WMARR na której znajdował się link do generatora wniosków - powiedział PAP Marek Karólewski, prezes WMARR. Dodał, że strona Agencji zawiesiła się, w związku z czym przedsiębiorcy nie mieli równych szans na aplikowanie o pieniądze.Kiedy odbędzie się powtórzony konkurs? - Nie wiem kiedy ogłosimy następny konkurs, proszę dać nam chwilę - powiedział PAP prezes Karólewski. Dodał, że przedsiębiorcy, którym udało się w minionym tygodniu złożyć wnioski, będą mogli aplikować kolejny raz. - Anulowanie naboru oznacza, że to, co się do tej pory zadziało, tzn. lista firm, które złożyły wnioski jest nieaktualna - dodał Karólewski.

Pożyczki dla przedsiębiorców. PiS oburzony

Nabór wniosków o tzw. pożyczki covidowe odbywał się w miniona środę (30 września). Aplikacja trwała 3,5 minuty, WMARR w tym czasie przyjęła ponad 1,5 tys. wniosków, głównie od samozatrudnionych.Wielu przedsiębiorcom nie udało się zalogować do generatora i złożyć wniosku. Oburzyło to warmińsko-mazurskich radnych PiS, którzy tego samego dnia wezwali WMARR i władze samorządu do anulowania naboru ofert. Jerzy Szmit, prezes lokalnych struktur PiS, wystosował do marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina pismo z prośbą o anulowanie naboru. Dodatkowo radni PiS sejmiku złożyli w tej sprawie interpelację.

- Ta decyzja jest jedyną słuszną, jaką można było podjąć w sytuacji, która mocno pachniała skandalem - powiedział PAP Marcin Kazimierczuk, wiceszef klubu PiS w sejmiku województwa. - Oczekuję, że teraz zostanie przeprowadzony uczciwy nabór, w którym nie będzie miało znaczenia, kiedy wniosek został złożony, a oceniane będą merytoryczne strony tych wniosków.

Pożyczki dla przedsiębiorców. Agencja zmieniła zdanie

W rozmowie z PAP Kazimierczuk podkreślił, że warmińsko-mazurskie bardzo późno rozpoczęło nabór wniosków o granty dla przedsiębiorców. - Oczekujemy sprawnego i szybkiego działania w tej sprawie - podkreślił.30 września władze WMARR zapewniały podczas konferencji prasowej, że nabór wniosków przeprowadzony był prawidłowo, a system informatyczny uniemożliwiał aplikowanie botom. Prezes WMARR przyznał, że strona internetowa Agencji zawiesiła się, ale podkreślił, że w regulaminie naboru wyraźnie wskazywano specjalną stronę dedykowaną wyłącznie do składania wniosków.

40 milionów do podziału. Ilu było chętnych?

Pieniądze na bezzwrotne wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorców pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Do podziału było w sumie blisko 40 mln zł. Minimalna wartość pomocy bezzwrotnej to 23,5 tys. zł w przypadku jednoosobowej działalności, a w przypadku przedsiębiorstwa zatrudniającego 49 pracowników - 164,7 tys. zł. Do aplikowania o pieniądze uprawnionych było blisko 115 tys. przedsiębiorstw.

Warmia czy Mazury. Gdzie leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Olsztyn leży na...
Minister sprawiedliwości Michał Wójcik pożegnał się z więźniarkami
Nasi Partnerzy polecają