Remont hali Urania w Olsztynie coraz bliżej! Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie

2020-10-03 8:59 SCH
Hala Urania w Olsztynie
Autor: Google Street View Na początek przyszłego roku planowany jest początek prac remontowych w hali Urania w Olsztynie.

Olsztyński magistrat złożył wniosek o dofinansowanie i przebudowę Hali Widowiskowo-Sportowej Urania na kwotę 131 milionów złotych. Wszystko wskazuje na to, że na początku przyszłego roku największa hala sportowa w stolicy Warmii i Mazur doczeka się remontu. Wysłużony obiekt powstał w 1978 r. i od tego czasu nie przeszedł jeszcze gruntownego remontu.

Ponad 40 lat historii hali Urania. Czas na remont

Dzięki funduszom unijnym hala Urania w Olsztynie ma szansę na modernizację. Dodatkowo miasto zaplanowało m.in. budowę lodowiska zewnętrznego, parking podziemny, zagospodarowanie zieleni, oraz małą architekturę.

- Jako 42 letni obiekt mimo postępującej degradacji nie przeszła żadnego gruntownego remontu. Jest wyeksploatowana, co zniechęca do jej wykorzystywania. Wymaga jak najszybszej rewitalizacji - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

- Obecnie budynek i teren wokół niego jest zdegradowany, nie zachęca do odwiedzin. Nikt nie chce się identyfikować z tego typu obiektem, który nierzadko ze względu na zły stan techniczny stanowi zagrożenie dla jego użytkowników. - dodaje Justyna Sarna - Pezowicz, dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych - W wyniku inwestycji hala zostanie tak przebudowana by mogła pomieścić około 4 000 widzów, dodatkowo zostanie dostosowana do potrzeb użytkowników osób niepełnosprawnych.

Nowa Urania gotowa za 3 lata

W regionie nie ma drugiego, podobnego do Uranii obiektu, gotowego organizować wydarzenia kulturalne i sportowe dla kilku tysięcy widzów. - Mamy nadzieję, że zmodernizowana Urania będzie cieszyła się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów. Planujemy organizować tam nie tylko duże wydarzenia sportowe, ale także - tak jak dotychczas, kulturalne - kończy prezydent Grzymowicz.

Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, najprawdopodobniej w grudniu tego roku. Przebudowa mogłaby się rozpocząć w drugim kwartale 2021 roku, a zakończyć do końca 2023 roku.

Anita Włodarczyk: W Tokio interesuje mnie tylko złoto!