Nagi protest na Mierzei Wiślanej. Leżeli w łóżku, spisała ich policja

2020-02-14 10:30 PT
Przekop Mierzei Wiślanej
Autor: mat. pras. UM w Gdyni

Wykorzystali walentynki, by zaprotestować przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej. W piątkowy poranek (14 lutego) na terenie inwestycji para aktywistów rozłożyła łóżko. Kobieta i mężczyzna położyli się nago pod kołdrą, nawiązując do akcji Johna Lennona i Yoko Ono sprzed ponad pół wieku. Wokół pojawiły się transparenty, wyrażające sprzeciw wobec prowadzonych z użyciem ciężkiego sprzętu prac.

Jak informuje portal RMF24.pl, na miejsce protestu przyjechali policjanci. Funkcjonariusze spisali dane aktywistów, po czym poprosili ich o opuszczenie terenu inwestycji.

- Naszym hasłem jest "Miłość i Mierzeja bez przerwy". Chcieliśmy wykorzystać to komercyjne w swojej odsłonie święto dla aktywizmu. Chcemy pokazać, że czułość może być tym, co powinno nas prowadzić przez życie. Nie rozwiązania siłowe, tak jak rząd rozwiązania siłowe tutaj wprowadza na Mierzei - cytuje protestujących RMF24.pl. - Nawiązujemy do akcji Johna Lennona i Yoko Ono, którzy przez tydzień leżeli w łóżku dla pokoju. Teraz my leżymy dla natury, a przede wszystkim dla Mierzei Wiślanej.

Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski. Celem jest skrócenie dotychczasowej drogi przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o około 100 kilometrów. Projekt jest realizowany, mimo wielu kontrowersji wokół niego.