Nie rób tego podczas prac polowych! Policja przypomina o bezpieczeństwie

2020-08-09 8:19 SCH
Ciągnik - zdj. ilustracyjne
Autor: Pixabay Policja przypomina o bezpieczeństwie podczas prac polowych.

Żniwa to okres, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może skończyć się tragicznie. Koszenie zboża, zbieranie słomy czy siana to tylko niektóre z prac, gdzie do ich wykonania niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Policjanci przypominają, że prowizoryczne narzędzia nie zawsze są w stanie zastąpić tych profesjonalnych i mogą stanowić śmiertelne zagrożenie zarówno dla operatora, jak również osób znajdujących się w pobliżu.

O co zadbać podczas prac polowych?

W związku z rozpoczęciem się żniw policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Praca w gospodarstwie do najłatwiejszych nie należy i często związana jest z obsługą specjalistycznych maszyn w związku z czym do każdej czynności należy podchodzić z pełną odpowiedzialnością.

Do kierowania pojazdami lub przy korzystaniu z różnego rodzaju urządzeń gospodarczych często wymagane są niezbędne uprawnienia. Nie pozwólmy, aby maszyny rolnicze obsługiwały osoby , które nie posiadają do tego wymaganych uprawnień i umiejętności.

Na szczególną uwagę zasługują też dzieci. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby nasze pociechy nie przebywały w zasięgu pracujących maszyn, z których często widoczność jest ograniczona. Najmłodsi nie powinni pozostawać bez opieki osoby dorosłej. To, co dla osoby dorosłej stanowi zagrożenie, w świadomości dziecka może być niepowtarzalnym miejsce do zabawy.

Zmęczenie spowodowane intensywną pracą znacznie obniża nasze funkcje psychomotoryczne. Pomyślmy o odpoczynku i ewentualnym przełożeniu prac na kolejny dzień Pracę wykonujmy wyłącznie będąc trzeźwym i wypoczętym, bezwzględnie przestrzegając przy tym zasad bezpieczeństwa.

Dbajmy nie tylko o siebie, ale i o sprzęt

Przed wyjazdem do prac polowych warto sprawdzić stan techniczny nie tylko pojazdów którymi będziemy kierować, ale również maszyn niezbędnych do wykonania prac polowych. Warto zadbać o to, aby podczas jazdy nikt nie przebywał na załadowanych wozach lub przyczepach. Przewożony ładunek, często jest niestabilny i ruchomy.

Pamiętajmy również, że często dochodzi do wypadków przy pracy podczas naprawiania włączonych maszyn rolniczych. Ruchome elementy pracującej maszyny mogą wciągnąć naszą rękę lub nogę. Pamiętajmy również, aby ubrania robocze dobierać odpowiednio do wykonywanych czynności.

Warsztaty szydełkowania z artystyczną piwnicą

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.