Koronawirus w Polsce: Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej i żółtej strefie? [LISTA]

2020-08-07 11:35
Koronawirus w Polsce. CZERWONA strefa w województwie pomorskim!
Autor: se.pl Koronawirus w Polsce. CZERWONA strefa w województwie pomorskim!

Koronawirus w Polsce. Rząd od soboty (8 sierpnia) przywraca obostrzenia. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach. Wyznaczone zostały żółte i czerwone strefy. Na początek będą one obowiązywać w 19 powiatach, jednak jeśli będą pojawiać się nowe ogniska koronawirusa w innych częściach Polski, lista powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą może ulec zmianie. Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej i żółtej strefie?

Koronawirus: wracają obostrzenia, żółta i czerwona strefa w Polsce

Z powodu szalejącej pandemii koronawirusa w Polsce wracają obostrzenia. Na razie tylko do 19 powiatów z największym przyrostem zakażeń. W tych powiatach wprowadzona zostanie żółta i czerwona strefa.
Dodatkowe rygory wprowadzono w 19 powiatach. Są to powiaty w województwach: śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim. Nowe przepisy, a co za tym idzie, powracające obostrzenia, w tych miejscach Polski mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Koronawirus w Polsce. W których powiatach żółta i czerwona strefa?

Większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem "czerwonym". Jak na razie wracające obostrzenia dotyczą powiatów: ostrzeszowskiego, nowosądeckiego, w Nowym Sączu, wieluńskiego, pszczyńskiego, w Rudzie Śląskiej, rybnickiego, w Rybniku i pow. wodzisławskiego.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.
Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Polecany artykuł:

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Kongresy i targi

W powiatach czerwonej strefy kongresy i targi są zakazane. W strefie żółtej kongresy i targi są dopuszczalne:

1) pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc;

2) w miejscu odbywania się imprezy znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi – jeżeli wymóg zapewniony to nie ma ograniczenia 150 osób.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wydarzenia sportowe

Wydarzenia sportowe w strefie czerwonej mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Z kolei w strefie żółtej na mecze piłki nożnej, żużla itp. może wejść 25 proc. publiczności.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wydarzenia kulturalne

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej jest zakazane. Z kolei wydarzenia kulturalne w strefie żółtej są dopuszczalne:

1. w pomieszczeniach pod warunkiem:
a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

2. na obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:
a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

3. na otwartej przestrzeni pod warunkiem:
a) zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 1 osoba na 5 mkw,
b) zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,
c) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

Nie ma limitu 150 osób.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wesołe miasteczka i parki rozrywki

Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne w strefie czerwonej są zakazane. Z kolei w strefie żółtej jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 10 mkw powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Siłownie

Korzystanie z siłowni w strefie czerwonej jest zakazane. W strefie żółtej na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Kina

W strefie czerwonej kina są zakazane. Z kolei w strefie żółtej zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych - 25% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Sanatoria i rehabilitacja

W strefie czerwonej sanatoria są zakazane. Z kolei w strefie żółtej warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Kościoły

W żółtej strefie korzystanie z kościołów pozostaje bez zmian. Z kolei w strefie czerwonej obowiązuje warunek. Jeśli wydarzenie religijne odbywa w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Transport zbiorowy

W żółtej strefie warunki korzystania z transportu zbiorowego pozostają bez zmian. Z kolei w strefie czerwonej pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
a) 50 % liczby miejsc siedzących albo
b) 50 % siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 %

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Maseczki

W żółtej strefie zasady noszenia maseczek pozostają bez zmian. Z kolei w strefie czerwonej maseczki nalezy nosić wszędzie w przestrzeni publicznej.

Koronawirus: żółta i czerwona strefa. Wesela i spotkania rodzinne

Na weselach i spotkaniach rodzinnych w obu strefach obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz limity uczestników: 50 i 100 osób.

Koronawirus w Polsce. Co nie zmienia się w strefie żółtej i czerwonej?

Bez zmian, pomimo wprowadzenia strefy żółtej i czerwonej, pozostaje: działalność hotelarska, funkcjonowanie aquaparków i basenów, zgromadzenia, handel, funkcjonowanie klubów nocnych i dyskotek, salonów kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu oraz transport lotniczy.

Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE