"Ukraińska k***a, jeb**a sprzątaczka". Jaka będzie kara dla studentki z Olsztyna?

2020-08-04 12:38 SCH
Studentka UWM obrażała Ukrainkę
Autor: wm.policja.gov.pl Studentka medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie obrażała Ukrainkę.

Na początku listopada 2019 roku Aleksandra M., studentka medycyny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, obraziła w internecie ukraińską kobietę. Na filmiku wrzuconym do sieci młoda kobieta nazywa Ukrainkę "ukraińską k***ą" i "jeb**ą sprzątaczką". 30 lipca Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie skierował do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec Aleksandry M.

Studentka UWM w Olsztynie obrażała Ukrainkę

Przypomnijmy, że 4 listopada 2019 r., Aleksandra M., studentka medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nagrała i wrzuciła do sieci filmik, na którym obrażała Ukrainkę. Nazywała kobietę "ukraińską k***ą", ścierwem, zwierzęciem i "jeb**ą sprzątaczką", która zdaniem studentki zajęła zbyt dużo miejsca w pociągu. Młoda kobieta naśmiewała się z Ukrainki, mówiąc, że jest "gruba jak skur****n".

Niedługo po tym skandalicznym incydencie, władze Uniwertsytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zawiesiły kobietę w prawach studenta.

- Odnosząc się do opublikowanej w sieci Internet wypowiedzi jednej z naszych studentek, która w sposób skandaliczny odnosiła się do osób narodowości ukraińskiej, informujemy, że władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie niezwłocznie podjęły działania przewidziane przepisami prawa wobec autorki tej wypowiedzi, zawieszając ją w prawach studenta - czytamy w oświadczeniu UWM w Olsztynie. Ponadto uczelnia złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Nie ma i nigdy nie będzie w Uniwersytecie miejsca na przejawy zachowań o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym, czy okazujących pogardę względem osób innej płci, rasy, pochodzenia etnicznego, narodowości, religii, wyznania, światopoglądu, niepełnosprawności, wieku, orientacji seksualnej bądź gorzej sytuowanych – napisała uczelnia.

Wniosek prokuratora ws. studentki UWM w Olsztynie

30 lipca Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie skierował do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec Aleksandry M. podejrzanej o publiczne znieważenie Ukrainki. Skąd taka decyzja?

- Po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego, z uwagi na to, iż przedmiotowy czyn zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, podejrzana nie była uprzednio karana za przestępstwo umyślne, jak też spełnione zostały inne przesłanki wskazane w kodeksie karnym, uzasadniające przypuszczenie, że podejrzana będzie przestrzegać porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa - tłumaczy Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Prokurator złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby 2 lat i orzeczenie wobec wymienionej świadczenia w kwocie 2000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej.

Akcja CBŚP zakończona sukcesem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.