Nowe molo w Olsztynie już gotowe. To jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście

2022-05-17 8:35
Molo nad jeziorem Ukiel w Olsztynie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Molo nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

Zakończyła się budowa nowego molo na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wkrótce będą mogli z niego korzystać mieszkańcy Olsztyna oraz goście naszego miasta. Inwestycja warta jest ok. 3,76 mln złotych.

Molo nad jeziorem Ukiel w Olsztynie zostało niedawno niemal całkowicie rozebrane i zbudowane od podstaw. - Podczas prac odnowiona została część stalowych pali, które były wsparciem dawnej konstrukcji - mówi Krzysztof Śmieciński, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - Wysłużone, drewniane pale zostały zastąpione 36 sztukami nowych, stalowych. Poza tym wymieniony został pokład pomostu na trwałą, dębową i modrzewiową konstrukcję.

To główna część zadania. Zostanie ona jednak jeszcze uzupełniona o dodatkowe elementy. Opowiada Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich:

Zamontowane zostaną lunety i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Ma to zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków. Poza tym ma powstać mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

Na terenie wokół jez. Ukiel będą łącznie cztery stanowiska z lunetami i lornetkami: na molo, na tarasie nad wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz w obiektach przy ul. Sielskiej i Olimpijskiej. - Urządzenia powinny działać od następnego tygodnia.  Przez pięć lat będzie można korzystać z nich bezpłatnie - wyjaśnia Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Każdego roku teren Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel odwiedza ponad 1,1 mln mieszkańców Olsztyna oraz gości stolicy Warmii i Mazur. W ostatni weekend maja stolica Warmii i Mazur będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które pierwszy raz odbędą się w Polsce.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wtargnął do kantoru i zaczął strzelać! Głośna sprawa napadu w Olsztynie

Sonda
O jakiej porze roku Olsztyn podoba Ci się najbardziej?
Sanah o płycie Uczta, spotkaniach z fanami i nowej piosence z Dawidem Podsiadło
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE