Nowi mieszkańcy Puszczy Rominckiej. Żubry wreszcie cieszą się wolnością [ZDJĘCIA]

Żubry w Puszczy Rominckiej
Autor: Paweł Kicowski/Super Express

Puszcza Romincka ma nowych mieszkańców. Dzięki lasom państwowym, żubry, które żyły w zagrodzie, cieszą się wolnością. W weekend, 17 kwietnia, 8 żubrów pochodzących z zagród znajdujących się w puszczy knyszyńskiej i puszczy boreckiej, trafiło na wolność. Mają do dyspozycji 12 tysięcy metrów kwadratowych puszczy. Jak obliczają leśnicy, taka powierzchnia jest w stanie pomieścić około 50 żubrów.

- Do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu - mówi Daniel Chochulski, nadleśniczy nadleśnictwa Gołdap. - Nasz główny cel to zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów.

Do zadań wykonywanych w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” należy zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

- To właśnie dzisiaj w naszej pięknej Puszczy Rominckiej do grona leśnych zwierząt dołączył największy ssak europejski, czyli żubr Bison bonasus - mówi Chochulski.

Najpierw żubry zostały umieszczone w zagrodzie adaptacyjnej na 1,5 miesiąca aby dostosowały się do warunków panujących w tym miejscu, następnie po takiej adaptacji zostały wypuszczone na wolność.

To iż wyjdą na wolność to nie znaczy, że będą zdane na siebie, leśnicy i służba weterynaryjna będzie opiekować się żubrami. Wszystkie żubry są w dobrej kondycji i z pewnością z roku na rok stado będzie się powiększać.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dewastacja cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej. Gmina wszczęła postępowanie

Rybołów na polowaniu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE