Pieniądze - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Prawie 11 tysięcy mikroprzedsiębiorców złożyło wniosek o pożyczkę w wysokości 5 tys. zł na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Oszustwo "na policjanta". Mieszkaniec powiatu działdowskiego stracił majątek!

2020-06-17 10:05

Przestępcy nastawieni na łatwy i szybki zysk są bezwzględni, a do osiągnięcia celu wykorzystają każdą metodę. Niestety, przekonał się o tym pewien mieszkaniec powiatu działdowskiego, który padł ofiarą oszustwa przy użyciu tzw. „metody na policjanta”. Przestępca podając się za funkcjonariusza, przekonał go, że bierze udział w akcji wymierzonej przeciwko przestępcom i w ten sposób pozbawił go oszczędności.

Senior z powiatu działdowskiego oszukany

- We wtorek (16 czerwca) nieznany sprawca, dzwoniąc z zastrzeżonego numeru telefonu na numer stacjonarny, należący do mieszkańca powiatu działdowskiego, oszukał go, podając się za policjanta, a następnie namówił mężczyznę do udziału w „akcji policyjnej” polegającej na prowokacji wymierzonej w przestępców ujawniających dane bankowe - sierż.szt. Justyna Nowicka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Działdowie

Aby osiągnąć swój cel, namówił seniora do założenia konta internetowego w banku, w którym senior posiadał już rachunek bankowy, a następnie po uzyskaniu loginu dostał się na konto mężczyzny, z którego dokonał przelewu pieniędzy. Pokrzywdzony stracił ponad 160 tys. zł.

To kolejna modyfikacja działań przestępców posługujących się tzw. „metodą na policjanta”. W tym przypadku sprawca podając się za policjanta, wmówił swojej ofierze, że prowadzi prowokację policyjną wymierzoną przeciwko oszustom kradnącym bankowe dane dostępowe, uzyskując w ten sposób dane do konta osoby pokrzywdzonej.

Policja ostrzega przed oszustami

Policja prosi o zachowanie szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowości internetowej i mobilnej. Pamiętajmy, oszuści są bezwzględni i zrobią wszystko aby osiągnąć swój cel.

Wykorzystają do tego zaufanie innych osób do policjantów, czy przedstawicieli innych instytucji. Nie ma dla nich znaczenia wiek, sytuacja rodzinna, poziom życia i stan zdrowia osób, które atakują. W swojej chciwości nie cofną się przed „wyczyszczeniem kont” swoich ofiar do zera.

Dlatego zwracajmy uwagę na to, jakie dane i komu udostępniamy. Często podpisując zgody handlowe czy akceptując regulaminy, niepotrzebnie wyrażamy zgodę na udostępniane naszych danych innym podmiotom i instytucjom.

Dane osobowe, to bardzo cenny „towar”, szczególnie dla oszustów, którzy chętnie skorzystają z okazji pozyskania naszych danych i skorzystania z nich w celu np. zaciągnięcia pożyczki czy kredytu.

Starajmy się nie udostępniać zbyt pochopnie swoich danych poprzez formularze internetowe oraz telefonicznie. Weryfikujmy to, czy osoby które się z nami kontaktują, są rzeczywiście przedstawicielami instytucji, o których mówią.

Sonda
Powiedz nam:
Zatłukł Asię, bo odmawiała seksu? Dwa miesiące wcześniej wyszedł z więzienia za znęcanie się nad kochanką

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki