Patostreamer z Ełku znęcał się nad bezdomnymi. Papa Smerfik odpowie przed sądem

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Oburzające

Patostreamer z Ełku znęcał się nad bezdomnymi. "Papa Smerfik" odpowie przed sądem

2023-01-11 19:07

Prokuratura Rejonowa w Ełku oskarżyła 26-letniego mieszkańca tego miasta o psychiczne znęcanie się nad osobami bezdomnymi. Według śledczych mężczyzna znany w sieci jako "Papa Smerfik" uczynił sobie z patostreamingu stałe źródło dochodu. Ofiarami jego odrażających działań było co najmniej pięć osób.

Patostreamer z Ełku znęcał się nad bezdomnymi

W akcie oskarżenia 26-latkowi zarzucono, że od grudnia 2021 r. do lutego 2022 r. znęcał się psychicznie nad osobami, które były nieporadne ze względu na swój stan psychiczny wynikający z zaburzeń rozwoju umysłowego, uzależnienia od alkoholu oraz ze względu na krytyczne położenie wynikające z bezdomności.

"Pokrzywdzonymi było pięć ustalonych osób oraz inne osoby, których tożsamości nie ustalono. Wszyscy byli bezdomnymi" - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel.

Mężczyznę znanego w sieci jako "Papa Smerfik" oskarżono, że transmitował, nagrywał i publikował na YouTube filmy z udziałem pokrzywdzonych, które miały charakter ośmieszający, poniżający i uwłaczający godności ludzkiej.

Jak ustalono, oskarżony uczynił sobie z takiej działalności stałe źródło dochodu, bo za możliwość skomentowania zachowania osób bezdomnych pobierał od internautów opłaty. "W komentarzach tych szydzono z nich i obrażano" - zaznaczył prokurator Piktel.

Akt oskarżenia przeciwko 26-latkowi prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Ełku. Za znęcanie się nad osobą nieporadną i uczynienie sobie z tego przestępstwa stałego źródła dochodu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

"Papa Smerfik" robił obrzydliwe rzeczy

O sprawie kontrowersyjnych transmisji stało się głośno przed rokiem, po sygnale od jednej z mieszkanek Ełku."Papa Smerfik" miał zgromadzić kilku bezdomnych w wynajętej kawalerce. "Kupuje im alkohol i inne używki, a następnie transmituje ich patologiczne zachowania w internecie. Na upokarzaniu bezdomnych Rafał Ś. zarabia pokaźne sumy" - informowała wówczas redakcja Interwencji Polsatu.

Czym jest patostreaming?

Patostreaming to internetowe transmisje o cechach różnego rodzaju patologii, zawierające przemoc, treści wulgarne i obsceniczne. Specyfika tego zjawiska polega na regularnym publikowaniu patologicznych treści i zarabianiu na tym.

Sonda
Czy patostreaming powinien być karalny?

Zima to najtrudniejszy okres dla osób bezdomnych.

Jak naprawdę wygląda życie na ulicy? Posłuchaj wolontariuszki!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają