Podczas budowy oczka wodnego wykopali skrzynię pełną granatów! Interweniowali saperzy

i

Autor: Shutterstock, policja Podczas budowy oczka wodnego wykopali skrzynię pełną granatów! Interweniowali saperzy

Mogło dojść do tragedii!

Podczas budowy oczka wodnego wykopali skrzynię pełną granatów! Interweniowali saperzy

2023-01-28 17:31

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono podczas prac ziemnych oczka wodnego dla płazów w lesie w okolicach Dubeninek (woj. warmińsko-mazurskie). Była to skrzynia wypełniona granatami moździerzowymi z czasów II wojny światowej. Na miejsce natychmiast wezwano saperów.

Do odkrycia doszło w piątek w Linowie w gminie Dubeninki podczas prac ziemnych przy odtwarzaniu zbiornika wodnego dla płazóww Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Na łyżce koparki operator zauważył drewnianą skrzynkę. Kiedy się rozpadła, wypadło z niej kilkanaście pocisków moździerzowych. Na szczęście nie doszło do wybuchu, nikomu nic się nie stało.

Okolice niebezpiecznego znaleziska zabezpieczała policja. W sobotę na miejsce przyjechał patrol saperski z Giżycka. Saperzy odnaleźli i podjęli w sumie 30 niemieckich granatów moździerzowych z czasów II wojny światowej. W bagnistej ziemi zachowały się one w bardzo dobrym stanie, na niektórych widoczne są nawet czytelne napisy.

- Gdy saperzy zobaczyli, ile jest tych granatów, to wezwali do pomocy jeszcze dwa pojazdy z Orzysza - mówi mł. asp. Marta Domańska z policji w Gołdapi.

Podczas działań saperów nie było konieczności ewakuacji. W pobliżu znaleziska nie ma żadnych zabudowań. Po południu niewybuchy zostały przetransportowane na poligon, gdzie zostaną unieszkodliwione.

Odtwarzanie oczek wodnych w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej jest częścią projektu czynnej ochrony zagrożonych gatunków płazów i gadów na obszarach Natura 2000. Ma to zapobiec wymarciu i zwiększyć liczebność populacji żółwia błotnego i kumaka nizinnego. Park krajobrazowy położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego przy granicy z obwodem kaliningradzkim.

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii

Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?
Niewybuchy na iławskim osiedlu. Ewakuowano 57 rodzin
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany