Policjanci nadużyli siły wobec sołtysa i jego rodziny? "Dusili kolanem i pryskali gazem w twarz"

2021-07-22 16:14
Policjanci użyli gazu wobec sołtysa
Autor: Sebastian Chrostowski / Paweł Kicowski Policjanci użyli gazu łzawiącego i sprowadzili na ziemię pana Adama, 29-letniego sołtysa wsi Karaś, k. Iławy (woj. warmińsko-mazurskie).

Adam Pokojski (29 l.), sołtys wsi Karaś koło Iławy (woj. warmińsko-mazurskie), nie może przeboleć, że został przez policjantów potraktowany, jak bandyta. – Powalili mnie na ziemię, dusili kolanami, pryskali gazem w twarz – mówi pan Adam. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, ale to 29-letni sołtys i jego kolega odpowiedzą za naruszenie nietykalności cielesnej i utrudnianie czynności. Zdaniem policjantów obydwaj mężczyźni byli agresywni i wulgarni.

Sołtys wraz z z narzeczoną Mariką (21 l.) i córeczką Oliwią (5 mies.) byli na spacerze, kiedy zadzwonił do nich znajomy i powiedział, że zatrzymała go policja. – Byliśmy niedaleko, więc podeszliśmy w miejsce interwencji. Grzecznie zapytałem policjantów, o co chodzi. Odpowiedział, że chcą sprawdzić znajomego alkomatem, a on żąda, aby mu się przedstawili, bo byli bez czapek i imienników na mundurach. Powiedziałem im, aby zajęli się łapaniem złodziei, a nie rowerzystów – tłumaczy pan Adam.

Nagle stało się coś nieoczekiwanego. – Jeden funkcjonariuszy wyjął telefon i zaczął nagrywać mnie i moją rodzinę. Nie chciałem, żeby filmował moje dziecko, więc odwróciłem telefon w jego stronę – mówi 29-latek.

"Chmura gazu poleciała na mnie i córeczkę"

Sytuacja zaogniła się. – Wtedy rzucili się na mnie. Padłem na ziemię, przyciskał mnie kolanem. Wyciągnęli gaz. Nic nie widziałem, nie mogłem oddychać – opisuje sołtys. – Chmura gazu poleciała w kierunku mnie i córeczki. Dusiła się i płakała – dodaje pani Marika.

Adam Pokojski i i jego znajomy zostali zabrani na komisariat. Jak całe zdarzenie tłumaczą policjanci? Według nich rowerzysta nie chciał podać swoich danych i poddać się kontroli trzeźwości, a na dodatek gdzieś dzwonił. Po chwili zjawił się mężczyzna, który utrudniał czynności wykonywane przez policjantów. Używał wobec nich słów wulgarnych i był agresywny.

To nie jedyne kontrowersje po interwencji służb względem obywatela w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu w Ełku straż miejska brutalnie interweniowała wobec mężczyzny, który nie posiadał maseczki. Świadkowie zdarzenia nagrali całą sytuację.

Gazem po oczach za brak maseczki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE