Przekop Mierzei Wiślanej. Poziom wód znacznie się obniżył!

2019-12-03 12:30 SCH
Mierzeja Wislana
Autor: Marzena Sarniewicz

Od kilku dni port morski jest niemal zablokowany przez niski poziom wód w rzece Elbląg i na Zalewie Wiślanym. Poziom wód obniżył się o ok. metr! Władze Portu Morskiego w Elblągu czekają na poprawę pogody.

Głębokość toru wodnego Zalewu Wiślanego wynosi 2,5 metra. Obecnie stan wód obniżył się jednak o około metr! - Czekamy na zmianę pogody i ustabilizowanie się stanu wód - powiedział w poniedziałek dla “Gazety Wyborczej” Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg.

Co oznacza obniżenie poziomu wody? Nie można rozpiąć mostu pontonowego w Nowakowie na rzece Elbląg. W ramach budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w trzecim etapie, planowana jest budowa mostu obrotowego. Po oddaniu go do użytku most pontonowy zostanie zdemontowany.

Kluczowym problemem jest jednak nie most, lecz niewielka głębokość drogi wodnej. Po budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną do portu w Elblągu mają wpływać jednostki o zanurzeniu do 4 metrów. Tymczasem jeśli powtarzać się będą obecne warunki pogodowe, to dopuszczalne zanurzenie spadnie do 3 metrów, co znacznie ograniczy możliwości przeładunkowe.