Ranking Szkół LGBTQ. W zestawieniu licea z warmińsko-mazurskiego

2021-06-09 8:20
I LO w Olsztynie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna I LO w Olsztynie wśród placówek, w których uczniowie LGBTQ+ czują się bezpiecznie.

I LO w Olsztynie oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym znalazły się wśród placówek, w których uczniowie LGBTQ+ czują się bezpiecznie. Właśnie poznaliśmy wyniki tegorocznego Rankingu Szkół LGBTQ+. W tym roku akcja została pierwszy raz przeprowadzona w całej Polsce. Dotychczas takie zestawienie było przygotowywane tylko dla szkół ponadpodstawowych ze stolicy.

- Kryteriami Rankingu były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+ - wyjaśnia koordynator przedsięwzięcia, Dominik Kuc. - Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki.

Jak podkreślają organizatorzy, w tym roku szczególne znaczenie miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły, np. organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym. Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22 tys. osób z całego kraju. W przedsięwzięciu wzięło udział 2,5 tys. placówek w Polsce.

Olsztyńskie I LO im. Adama Mickiewicza zajęło w zestawieniu drugie miejsce. Wyżej uplasował się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, a za placówką z naszego miasta znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Im. Jam Saheba Digvijay Sinhji "Bednarska". W zestawieniu znalazło się też Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

- Wiem, że jesteśmy otwartą i tolerancyjną społecznością - przyznaje Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor I LO w Olsztynie. - To jest bardzo istotne nie tylko w kontekście orientacji seksualnej, ale w ogóle pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi. Chętnie bym poczytała, jak na ankietowe pytania odpowiadała młodzież z naszej szkoły, ale pewnie nie będę mieć możliwości. Nie mam jednak wątpliwości, że mam fantastycznych uczniów.

Z ogólnopolskiego badania wynika, że aż 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

„LGBT to ludzie”. Protest przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE