Sensacyjne odkrycia przy budowie drogi w Wielbarku! Saperzy musieli przyjeżdżać dwa razy!

2020-05-29 11:05 SCH
Niewybuchy przy budowie drogi w Wielbarku
Autor: wm.policja.gov.pl Niewybuchy przy budowie drogi w Wielbarku pod Szczytnem.

Chociaż od zakończenia II wojny światowej minęło 75 lat, na Warmii i Mazurach wciąż jest wiele "skarbów", przypominających o tamtym tragicznym okresie. Na dwa pociski: przeciwpancerny i moździerzowy natrafili robotnicy modernizujący drogę w Wielbarku niedaleko Szczytna. Potrzebna była interwencja saperów.

We wtorek (26 maja) około godz. 14:15 oficer dyżurny ze szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotu, który prawdopodobnie jest pozostałością po II wojnie światowej. Jak się okazało, pracownicy firmy budowlanej zajmującej się przebudową i modernizacją drogi w miejscowości Wielbark, natknęli się na pocisk przeciwpancerny smugowy kaliber 82 mm, o długości 25 cm.

To nie koniec sensacyjnych odkryć. Następnego dnia, ok. godz. 12:20 pracownicy tej samej firmy, podczas wykonywania prac ziemnych wykopali pocisk moździerzowy kaliber 120mm, o długości 70 cm. Na miejsce zgłoszonych interwencji zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali znaleziska celem ich zneutralizowania.

Niewybuchy przy budowie drogi w Wielbarku
Autor: wm.policja.gov.pl Niewybuchy przy budowie drogi w Wielbarku pod Szczytnem.

Co zrobić ze znalezionym niewybuchem?

Policjanci przypominają, że w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić na policję. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Super Raport 28 V (goście: Biedroń, Sośnierz)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.